Sieltä luin mielenkiinnolla koetoimikunnan kirjoituksen ”Koetoiminnan epäkohtia”
Tuosta kirjoituksesta ei voi sanoa kuin loistavaa, täys kymppi tuosta kirjoituksesta ja asiapitoisuudesta, siitäkin huolimatta että siinä jossakin kirjoitettiin fasaanitarhakokeista, ei kai meillä vielä ihan tuollaisia järjestetä, …toivottavasti.

No… Seuraavan aukeaman juttu pistikin vähän miettimään, eli tuo ilmeisesti vesityöpassihankkeesta lähtenyt muutoksen tarve. Tainnu joltakin tuossa asiassa karata mopo lapasesta.

Mielipidepalstan kirjoituskin Tarua vai totta (nimim. Myytinmurtaja) oli ihan hyvä , mutta mietityttämään jäi tuo loppukaneetti eli, ”onkohan tämä uusi käytäntö aseenkantoluvissa saanut aikaan sen että alkaa jäsenistössä olemaan vähemmistönä aseen omistavat metsämiehet” Eli mitä muutoksia aseenkantolupakäytäntöön on tullut sellaista joka ajaa aseen omistavat metsämiehet kerhossa vähemmistöksi?
Minun mielestäni sellainen joka ei omista asetta tai ei osaa ampua, ei tarvitse metsästykseen koiraakaan. Miksi tarvitsisi? Ei se koira sitä tulosta paranna jos ei riistaa ampumalla saa alas. Tuskin kukaan sitä koiraa jaksaa linnun selkäänkään heittää.
Aseen mukanapito myös avoimenluokan kokeessa olisi mielestäni hyvä sääntömuutosesitys. Asehan on vähintäänkin yhtä tärkeä tuloksellisessa metsästyksessä kuin koirakin. Tuomari päättäköön aseen käytöstä.