Eingetragene Hunde in 2011

Eri rotujen harrastajien ja toimihenkilöiden tiedotteita.

Valvoja: Maarit Seppänen

Seppo Koivula
Kanakoiratieteen tohtori
Viestit: 1040
Liittynyt: 13.12.2005 13:12

Eingetragene Hunde in 2011

Viesti Kirjoittaja Seppo Koivula » 28.2.2012 15:38

Deutsch-Kurzhaar
http://www.deutsch-kurzhaar.de/

Zuchtbuch "Kurzhaar"
http://www.deutsch-kurzhaar.de/Zuchtbuch/ehzb-oa11.pdf

Yhdistelmien isät 105 eri urosta.

Eingetragene Hunde in 2011
Nach Zuchtbuchnummern geordnet

1.
01 54/00 Arthus KS von der Rietberger Ems
BTR D1 S1 SW3 SW1 HD0 V HN 50823/1 Schw.
2.
1369/05 Aaron vom Leimbachtal
AZP2 AZP1 BTR HDA1 V HN 61220/1 Br.m .Brfl.
3.
0471/04 Alex vom Rohrbacherberg
D1 S1 CACIB BOB DCHVDH ISCHCHAMP HD0 V HN 56488/3 Braun
4.
0919/03 Alfred von Bruderamming
S1 D1 BTR IKP1 WV-VGP1 VBR AH HD0 V HN 56143/2 Brschl.m .br.K.u.Pl.
5.
1009/04 Amigo von der Broklands-Au
D1 SOLoE1 BTR IKP1 VBR LN HD0 SG HN 56474/1 Br.m .Brfl.
6.
0479/06 Ammo vom Norder Fehn
VJP73 HZP183 HDA2 SG HN 62004/2 S chw schl.
7.
1209/06 Anton Rothenuffeln
AH D1* S1 BTR SW1 HDA2 V HN 59206/1 Braun
8.
0134/06 Anton vom Holtvogt
LN S1(J) D1* VBR HD0 V HN 58591/1 S chw schl.m .schw .K.
9.
0882/04 Apis KS vom Hege-Haus
D1 S1 VBR HD0 SG HN 55272/1 Schwschl.m .schw.K.u.Pln.
10.
0782/03 Apollo vom Ährenfeld
D1 S1 BTR IKP2 VBR HD0 SG HN 55885/1 W eiß m .br.Pln.
11.
0568/05 Aramis von der Königsleite
D1 S1 HDB1 SG HN 58106/3 Brschl.m .Pln.
12.
0147/07 Aras KS vom Hengstberg
D1 LN S1 VBR HDA2 SG HN 59126/1 Br.m .Brfl.
13.
0330/07 Artus KS von der Innschleife
D1 LN S1 VBR BTR CAC resCACIB IKP1 HDB2 V HN 60273/1 Braun
14.
0116/07 Balu vom Tanneck
D1* S1 SJ BTR VBR SW1 HDB1 V HN 59707/1 Brschl.m .br.K .u .Pln.
15.
3021/07 Bari vom Doppelwald
ÖHZB DK 19570 D108 S1 HD0 V HN u nbekannt
16.
0924/04 Bellevue KS vom Hege-Haus
D1 BTR VBR-E AZPoE1 IKP1 VBR HD0 V HN 56212/1 Hbrschl.m .br.K .u .Pln.
17.
1018/07 Bingo Silesia
D1 S1 LN SW1 HDA1 V HN 59794/1 Brschl.m .Pln.
18.
1297/09 Bo del Retiro
D1 S1 HDB2 V HN Brschl.m .br.K.
19.
0375/07 Boss KS vom Tatemeer
D1* VJP75 AH S1 VBR LN BTR HZP196 SW 1 IKP1 CACIB HDA2 V HN 58986/1 Brschl.
20.
0821/06 Cantos von der Röderaue
D1 S1 SW1 HDB1 V HN 58067/1 Br.m .Brfl.
21.
0524/05 Carlo von der Talwiese
D1 S1 HD0 V HN Br.m .Brfl.
22.
0935/02 Cash vom Beaver Creeks
D1 S1 BTR HD0 V HN Schw.m .Brfl.
23.
1134/05 Casper vom Gräbenbruch
D1 S1 HDA1 V HN 61035/1 Br.m .Brfl.
24.
0755/05 Cawallo von Alsheim
D1 S1 BTR IKP2 VBR LN SW2 SJ HD0 SG HN 58111/1 Brschl.m .br.K.u.Pln.
25.
1115/05 Cavallo von Burg Mülheim
D1 VJP70 S1 HZP180 LN HDA1 V HN 56287/1 Schwschl.m .Pl.
26.
9009/11 Cisko de Wololsheim
LOF 94890 D1 S1 BTR HDA1 V HN 61042/1 Brschl.
27.
1056/05 Clipper von der Wacholderheide
D1 S3 BTR IKP1 AZP1 SW1 VBR LN HD0 SG HN 57246/1 Schwschl.m .schw.K.u.Pln.
28.
0406/07 Dark vom Weserland
D1 S1 LN HDB1 SG HN 60761/1 Br.m .Brfl.
29.
0522/07 Dark von der Broklands-Au
D1 S2 SW2 SW/2 AZP1* HDA2 SG HN 61155/1 Braun
30.
0326/06 Dasso vom Rahe
VJP74 AH D1* S1 HZP187 BTR SW2 IKP1 HDB1 V HN 58922/1 Braun
31.
1125/07 David von der Hansaburg
D1 S1 BTR BOB CAC res CACIB IKP2 SW1 HDA2 V HN 59406/1Schw.m .Brfl.
32.
9003/09 Donan KS Seehof
AJ00448603 D1 D1 S1 SOLoE3 VBR HDA2 V HN 60268/1 Braun
33.
0259/08 Donner KS Rothenuffeln
D1(J) VJP75 S1(J) VBR LN W V-VG P1 IKP1 SJ SW 1/3 HDA2 SG HN 58893/1 Braun
34.
0427/05 Duro von der Elbaue
D1 S1 SW1 HDA1 V HN 57708/1 Braun
35.
0368/99 Eberhard vom Hege-Haus
D1 S1 SW1 SW/1 CACIB HD0 V HN 51165/1 Br.m .Brst.
36.
0427/07 Eddie KS vom Riverwoods
S1*(J) D1 BTR SW2 AH IKP1 VBR SJ HDA2 V HN 58987/1 Brschl.
37.
1285/07 Eddy vom Otterbach
D1 VJP60 S1 HZP185 BTR IKP2 VBR HDA2 V HN 61038/1 Brschl.m .br.K .u .Pln.
38.
9003/08 Eiko KS von der Zista
ÖHZB DK 20632 D1 AZP1 VBR BTR HDA2 V HN 58103/1
39.
0010/08 Exel KS vom Schwabachtal
BTR D1 S1 LN VBR SW 1 CAC CACIB BOB resCACIT HDB1 V HN 60278/1 Brschl.
40.
0011/08 Eyko vom Schwabachtal
D1 VJP75 S1 LN HDA2 V HN 61020/1 Braun
41.
1374/09 Faust Anjules
D1 S3 HZP152 CACIB BOB HDA2 V HN Braun
42.
1205/08 Franki vom Sparta-Gr
D1 D1 S1 HZP180 VBR BTR CACres HDA2 V HN 61807/1 Brschl.m .Pl.
43.
9001/07 Goran di Dual Status
BEK-51405 D1 S1 VBR LN CACIB BOB BS SW1/1 HD0 V HN 56882/1 Brschl.
44.
0105/08 Greif von der Rietberger Ems
D1 BTR S1 SW3 HDB1 V HN 60129/1 Schwschl.m .Pln.
45.
1031/05 Harley vom Beaver Creeks
D1 S1 VBR NAKP1 HDB2 V HN 57908/1 Schw.m .Brfl.
46.
1214/04 Harro Waidmanns
D1 S1 HD0 SG HN HBrschl.
47.
0941/06 Hasko vom Westermoor
D1 SOLoE1 VBR-E VBR BTR IKP2 HDA2 V HN 58998/2 Br.m .Brfl.
48.
0697/01 Heiko KS vom Osterberg
D1 S1 IKP1 BTR BOB BOG CACIB VBR WS HD0 V HN 53262/1 Br.m .Brfl.
49.
0589/08 Ilex II von Neuarenberg
D1 VJP70 S1 VBR LN SW1 HDA2 V HN 61117/1 Brschl.m .br.K.u.Pl.
50.
9001/11 Ilo KS von der Zista
ÖHZB DK 21032 D108 S1 S1 VGP1,1 SSP3,1 CACIB BOB HDA V HN Brschl.
51.
0354/02 Inka vom Riverwoods
D1 AZP3 AZP1 IKP2 BTR VBR SW2 HD0 V HN 54618/1 Br.m .Brfl.
52.
0957/09 Irko vom Entenpfuhler Forst
D1 S1 HDA2 SG HN Braun
53.
0090/08 Isko vom Kronsberg
D1 S1 HDA2 SG HN 60200/1 Brschl.m .Pln.
54.
0863/06 Ivo KS vom Theelshof
VJP50 VJP69 D1 S1 CAC BICP2 W V-VG P1 IKP1 SW 2 HDA1 V HN 59309/1 Brschl.m .Pln.
55.
0992/06 Jago vom Theelshof
D1 S1 IKP1 BTR VBR HDA2 V HN 59814/1 Brschl.m .br.K .u .Pln.
56.
0250/08 Jupp II vom Westermoor
D3 HZPoE146 HDA2 SG HN 61863/1 Br.m .Brfl.
57.
0995/06 Jupp vom Theelshof
LN D1 S1 HDA1 SG HN 57312/1 Brschl.m .br.K .u .Pln.
58.
0809/08 Justus vom Degenberg
D1 S1 LN BTR SW2 HDA2 SG HN 60019/1 Brschl.m .Pl.
59.
1117/02 Keck vom Helmegrund
D1 S1 VBR HD0 V HN 52366/1 Brschl.m .br.K.u.Pl.
60.
0803/04 Lasse KS von der Jydebek
D1 SOLoE1 VBR-E IKP1 BTR VBR HDB1 V HN 58085/1 Brschl.m .Pln.
61.
1215/07 Linus KS vom Borsumer Hof
D1 AZP1 VBR LN HDA2 V HN 60391/1 Brschl.
62.
0053/07 Luco von der Madlage
D1 V Br.m .Brfl.
63.
0071/07 Male KS vom Delme Horst
D1 VJP71 S1 VBR HZP187 BTR IKP2 HDB2 SG HN 60260/1 S chw schl.
64.
1192/08 Matt vom Riverwoods
D1 S1 HDA2 V HN S chw schl.
65.
1091/08 Max vom Theelshof
D3 D1 S1 VBR CAC CACIB BOB HDA2 V HN 60401/1 Brschl.m .br.K.u.Pl.
66.
1245/08 Merlin von der Fuchskaute
D1 AZP1 BTR CACIT HDA2 V HN 62427/1 Brschl.m .br.K .u .Pln.
67.
0393/07 Mirko vom Kukelorum
D1 S1 IKP2 HDA2 V HN 62556/1 Schwschl.m .Pl.
68.
1028/07 Nerz vom Mausberg
VJP69 S1 BTR HDA1 V HN Br.m .Brfl.
69.
1073/05 Nik von der Jydebek
D1 S3 S2 AZP1 HDA1 V HN 59944/2 Braun
70.
0603/06 Odin KS von der Jydebek
D1 SOLoE1 BTR VBR HDA1 V HN 58087/1 Braun
71.
0604/03 Olaf vom Upstalsboom
D1 S1 VJP68 HD0 SG HN 55530/1 Br.m .Brfl.
72.
0339/10 Oscar vom Theelshof
D1(J) S1 VBR LN HDA1 SG HN 61313/1 Brschl.m .Pln.
73.
0488/07 Paul KS vom Niemen
D1 AH D1* LN S1 BTR HZP196 IKP1 VBR VBR HDA2 SG HN 60701/1 Schw.m .Brfl.
74.
0812/01 Pero von der Fuchshöhe
D1 S1 SJ LN BTR HD0 SG HN 53287/1 Brschl.
75.
1245/05 Plato KS Pöttmes
AH D1 D1* VBR-E SOLoE1 BTR IKP1 VBR HDA2 SG HN 58382/1 Schwschl.m .schw.K.u.Pl.
76.
0493/07 Plato KS vom Niemen
D1 S1 VBR IKP1 resCACIT HDA2 V HN 59869/1 Br.m .Brfl.
77.
0205/04 Quick KS vom Riverwoods
D1 HZP191 VBR LN D1 IKP2 S1 BTR SW1 HD0 SG HN 54635/1 Schwschl.m .Pl.
78.
0084/02 Quickstep vom Hege-Haus
D1 SOLoE1 S1 VBR VBR-E IKP1 HD0 V HN 52648/1 Hbrschl.m .Pln.
79.
0284/09 Quinn vom Riverwoods
S1 VBR D1* HDA2 V HN 61120/1
80.
0081/04 Rocky KS von Neuarenberg
D1(J)* S1(J) VBR LN VJP74 SJ SW1/1 BTR HD0 V HN 53956/1 Brschl.m .br.K.
81.
0007/00 Ron von Alsheim
D1 S1 HD0 SG HN Brschl.
82.
0477/09 Rooster vom Riverwoods
D1 S1 SW3 HDA2 SG HN 62753/1 Brschl.
83.
0835/09 Rosco vom Mausberg
BTR D1 S1 HDA2 SG HN Brschl.m .Pln.
84.
3017/10 Ryz Nordboen
D K04879/2005 u nbekannt
85.
0481/09 Scout vom Riverwoods
D1 S1 HDA2 V HN S chw schl.
86.
0504/09 Smokie von der Jydebek
D1* D3 SOLoE1 VBR-E VBR BTR IKP1 HDA2 V HN 61858/1 Brschl.m .br.K .u .Pln.
87.
0976/08 Sokrates von der stolzen Au
D1* S1 LN BTR SW1 HDA1 V HN 60757/1 Br.m .Brfl.
88.
0907/09 Sono vom Delme Horst
D1 VJP70 HZP181 HDA2 V HN Schwschl.m .schw.K.u.Pln.
89.
0064/10 Taipan vom Mausberg
D1 S1(J) VGP1 HDA1 V HN 61952/1 Hbrschl.m .br.K.
90.
0886/05 Tasco vom Osterberg
D1 S1 CAC BOB BTR HD0 V HN 58623/1 Schwschl.m .schw.K.u.Pln.
91.
0887/05 Terz KS vom Osterberg
D1 LN VJP71 S1 HZP178 BTR IKP1 CACIT SW2/1 VBR HDA2 V HN 58380/1 Schwschl.m .schw.K.u.Pln.
92.
9001/08 Thor KS v.d. Waltakke
NHSB 2611249 BTR D1 S1 VBR IKP1 HDA2 V HN 58614/1 Brschl.m .Pln.
93.
0814/07 Tobi KS vom Gleistal
D1* AH S1 S1 BTR IKP1 SW3 SJ HDA1 SG HN 60063/1 Br.m .Brfl.
94.
0401/02 Tobias KS vom Hege-Haus
D1 D1 SOLoE1 S1 VBR VBR-E CACIB BOB CACIT HD0 V HN 52646/1 Hbrschl.m .Pln.
95.
0664/04 Treff KS Rothenuffeln
D1 S1 IKP1 VBR HDB1 V HN 56643/1 Braun
96.
0466/03 Ungaro KS vom Hege-Haus
D1 AZP1 VBR LN CAC CACIB BOB ES HDA1 V HN 55880/1 H schw schl.m .schw .K .u .Pl.
97.
9008/11 Utz KS von Göttlesbrunnerhof
ÖHZB DK 20903 D1 S1 VGP1 SW3 VBR HDA V HN Brschl.
98.
9007/05 Wasir KS Birkenwald
AF03062502 AF3 D1 S1 BTR HZP181 VBR SW1 IKP1 HDA2 V HN 56272/1 S chw schl.
99.
0228/04 Vito KS Silesia
D1 LN S2 S1 SW1/2 HD0 V HN 55820/1 Brschl.m .br.K.u.Pl.
100.
1221/05 Vito vom Osterberg
VJP75 AZP3 AZP1 BTR HDA2 V HN Brschl.m .br.K .u .Pln.
101.
0875/03 Vitus KS vom Dinkelhof
D1 S1 VBR CACA CACIB BOB HDA2 V HN 55071/1 Braun
102.
0574/06 Vitus vom Alberthain
D1 S3 SW2 AZP3 BTR AZP1 HDA2 SG HN 58811/3 Brschl.m .Pln.
103.
0535/07 Yanosch KS vom Osterberg
D1 D1 S1 BTR LN BOB CAC IKP1 VBR CACIT HDB1 V HN 59797/1 Schwschl.m .schw.K.u.Pln.
104.
0680/06 Zeros KS Silesia
D1 S1 LN VBR SW1 HDA1 V HN 58255/1 Braun
105.
1167/06 Zunder vom Wittekind
D1 VBR S1 HDA2 V HN 58424/1 Schwschl.m .Pln.
Viimeksi muokannut Seppo Koivula, 4.3.2012 10:49. Yhteensä muokattu 1 kertaa.

Seppo Koivula
Kanakoiratieteen tohtori
Viestit: 1040
Liittynyt: 13.12.2005 13:12

DEUTSCH-KURZHAAR kasvattajia

Viesti Kirjoittaja Seppo Koivula » 28.2.2012 22:14

DEUTSCH-KURZHAAR-VERBAND E.V.
Kasvattajia http://www.deutsch-kurzhaar.de/
Vuosiluku kertoo tämän hetkisen tilanteen, viimeisen pentueen syntymävuodesta.

Züchterverzeichnis
Auszug aus Zuchtordnung vom 22.03.2003:


Ist auf den geschützten Zwingernamen innerhalb von 10 Jahren kein Wurf eingetragen worden,
erlischt der Zwingerschutz, sofern der Züchter keinen begründeten Antrag auf Verlängerung gestellt hat.

Sie sind Deutsch-Kurzhaar-Züchter und möchten in diese Liste aufgenommen werden?
Der Eintrag ist kostenlos.
Bitte die Angaben abschicken.


Datum der letzten Aktualisierung:

letzter Wurf Zwingername Züchter Tel / Fax / eMail

2009 Fresena
eMail: ludwig.adden@ewetel.net.
Ludwig Adden Telefon: 04491 40387
Überm Meeschen 13 26169 Friesoythe

2010 vom Kuckucksberg
eMail bruno.ahrens@ewetel.net.
Bruno Ahrens Tel. (0 42 49) 261,
Kastendiek 5 Fax (0 42 49) 960 30 78
27211 Bassum

2007 vom Meynautal
eMail margittaalbertsen@hotmail.de
Margitta Albertsen Tel.: 04608/609672, Fax: 04608/609674
Petersilienstr. 4 Mobil: 0170/5700698
24983 Handewitt

2009 von der Jydebek
eMail: peter.aye.andresen@gmx.de.
Peter Andresen Tel 04625/1433
Große Straße 98 Fax 04625/1433
24855 Jübek

2010 vom Schwanseer Teich
Holger Anschütz Tel.: 036204-51627 oder 01520-7283944
Erfurterstraße 5
99195 Schwansee

???? vom Leineblick
eMail ascheluttmersen@htp-tel.de
Sigrid Asche Tel. 05072/887
Zum Schützenhaus 10 Fax 05072/772255
31535 Neustadt am Rbge.,

2008 vom Pilgerpfad
Heinz Backe Tel 06247 / 1245
Raiffeisenstr. 14
67591 Mörstadt

2011 vom Sauwerder
eMail sauwerder@gmx.de
Anja Baumann Tel 03397915200
Dorfstraße 7 Fax 03397950022
16845 Gartow

2005 vom Kaiserdom
Hans-Georg Bendler Tel. 05353 / 910415
Elmstr. 19A
38154 Königslutter

2005 vom Hohen Schlag
Harald Beyer Tel. 0981 87484
Steingruberstr. 25
91522 Ansbach

2010 von der Münzenburg
Werner Bayer Tel (0 60 33) 6 85 78
Bockenheimerstr. 20
35516 Münzenberg 1

2010 vom Lütjen Horn
eMail harry@beckmann.de
Karen Beckmann Telefon : 04872/969617
Bornholter Str. 2
25557 Grünental

2011 vom Engelsheim
eMail: eugen.belima@gmx.de.
Eugen Belima Tel.: 0173/5382215
Karl-Ziegler-Str. 102,
71336 Waiblingen-Hohenacker

2010 vom Grevenhof
eMail Rita.Bergerfurth@arcor.de.
Wilhelm Bergerfurth, Grevenhütte 18 Tel.: 02152/50914,
47906 Kempen

2011 "von Neuenbunnen"
eMail w.bertke@bunnen.de.
Werner Bertke Schlemkapperstr.4 Tel. 054347435
49624 Löningen


2011 von den Lutherischen Bergen
Werner Bierer, Schulweg 1 - Tel. 07384-6576
Weilersteußlingen Fax 07384-952417
89604 Allmendingen

2011 von der Broklands-Au
Thies Billerbeck Tel 0481 / 87340
B5 Nr. 20
25795 Weddingstedt

2009 von der Tabakshöhe
Bley Bernhard Tel. 04494/8534
Feldstraße 2
26219 Bösel

2006 von der Wulfenau
Hermann Blömer Tel. 04443 / 4894
Lager Str. 11 / Wulfenau
49413 Dinklage

2008 vom Dinkelhof
eMail: w.bockhold@web.de.
ZG Bockhold/Dr. Börstig Tel 02568 1088
Paul Bockhold Düstermühlenweg 31
48619 Heek

2009 Pöttmes
eMail Revier-Wildenstein-Boxan@web.de
ZG Gerhard u. Christel Boxan Forsthaus Münzenberg Tel. 09374/1231
63863 Eschau Fax 09374/970608

2008 vom Deechmoor
Peter Bösch
Im Deechmoor 1
27404 Rhade

2004 von der Haselhecke
eMail bettina-boettcher@web.de
Bettina Böttcher Tel 0661 / 402636
Haselhecke 21
36041 Fulda

2006 vom Flachshof
Josef Bongartz Tel. 02431/5657
In Flassenberg 28
41844 Wegberg

2010 von der Ottensteiner Burg
Heinz Boyer Tel. 0 25 6 18 17 32
Am Tor 20 u. 01 71 7 11 59 21
48683 Ahaus

2010 von der Donaubruecke
eMail autas.braun@online.de.
Anton Braun Tel. 074627070
Donaubrücke 2
78194 Immendingen

2010 von der Schwarzen Laaber
eMail petra.hubert.braun@t-online.de.
Hubert Braun Tel. 09404/5990
Karlberg 6 Fax 09404/6410867
93152 Nittendorf / Schönhofen

2006 vom Hasenborn
eMail Bridding@gmx.de
Britta und Roland Brauner Ringstraße 8b Tel. 03971 / 212328
17389 Anklam Tel. und Fax 039722 / 20206


2011 vom Weserland
eMail dirkbuesching@gmx.de
Dirk Büsching Tel. 05765 / 1653
Raddestorf 20
31604 Raddestorf

2011 von der Elbtalaue
eMail bernhard.bulss@arcor.de.
Bernhard Bulß Tel. 038794/30223
Brink 6 Fax 038794/20628
19322 Cumlosen

2010 vom Reitbach
eMail burgerpeter@t-online.de
Tanja Burger Tel.: 09526/8165,Handy:0160/96241267
Reidbachgasse 8
97519 Riedbach

2009 von Horum
eMail aike.brahms@t-online.de.
Aike Brahms Tel 04426/403
Störtebekerstraße 38 Fax 04426/403
26434 Wangerland

2004 von der Jösikquelle
Kurt Breternitz Tel 034953 / 38093
Poetenweg 4
06773 Gräfenheinichen

2010 zum Bullenberg
Helmut Butt Tel.: 04773-89 10 40, Fax.: 04773-89 10 60
Kirchweg 8
21769 Lamstedt


2007 vom Kreuzberg
eMail katrin.cebulla@web.de.
Katrin Cebulla Tel 05829/ 987 918
Osterberg 7
29565 Wriedel- Brockhöfe

2005 vom Cronenhof
Theo Crone Tel 0447 / 627
Tweeler Str. 10
49681 Garrel

2012 aus dem Königswald
Beate Dalitz-Härter Tel. 03375 / 290844
Am Anger 36
15711 Königs Wusterhausen

2009 vom Räuberhof
Holger Danneil Tel 039401 / 50778
Ph-Müller-Str. 10a Handy 0151 12877399
39387 Neuwegersleben

2011 von der Spessartquelle
eMail: dkvonderspessartquelle@yahoo.de
Andrea Dehmer Tel.: 06050-9098992, Fax: 06050-9797824
Heegacker 30 Handy: 0172-6747500
63599 Biebergemünd-Roßbach

2010 von Konya
info@mdtestere.com
Mehmet Derebag Tel. 0228 / 222129
Fasanenweg 12
53127 Bonn-Ippendorf

2009 vom Buschkamp
eMail dickmaenken@web.de
Peter Dickmänken Buschkamp 14 Tel. 02534-9161 / 0172-5362160
48161 Münster

2010 vom Remigiusland
Diana Diehl Tel. 06384-993274, Handy 0160 960 761 32
Kuseler Str. 38
66871 Herchweiler

2006 vom Erlbach
eMail amekemaus@online.de
Hubert Drees Tel.: 02387-1218
Bernhardstrasse 3
48317 Drensteinfurt,


2005 von der Lembecksburg
eMail ketels@borgsum.de
Jann Diedrich Ketels Tel 046831317
Noorderwoi 10 Fax 046831538
Borgsum

2009 von der Wolfsgrube
eMail hansdillig@web.de
Hans Dillig Tel 09547 / 6756
Roth 5 Fax 09547 / 7712
96199 Zapfendorf

2004 vom Borghügel
Dieter Ditz Tel 0 25 72 / 95 23 57
Stautenberg 10
48282 Emsdetten-Hembergen

2011 Anjules
eMail buity99@aol.com
Anne Dörr Tel. 0163-5227775
Große Tränke 6,
15528 Spreenhagen OT Braunsdorf

2010 vom Hellwegufer
Rudi Düperthal Tel und Fax 02922 / 865020
Heideweg 6
59457 Werl - Westönnen

2006 vom Ulenberg
eMail: Alwin.Dullweber@t-online.de.
Alwin Dullweber Telefon: 04497/221,
Müggenbergstraße 7 Fax: 04497/1488,
26676 Harkebrügge

2010 vom Jadebusen
eMail derk.ee@ewetel.net.
ZG Derk und Rita van Ee Tel 04451-83157
Bockhorner Str. 4
26316 Varel

2008 von der stolzen Au
eMail birgit.eckardt@brandschutz-eckardt.de.
ZG Heinz Seele/Birgit Eckardt Tel. 0176 49279219
Schulweg 3 a
19294 Karenz

2011 vom Luhner Forst
eMail uehlbeck@t-online.de
Uwe Ehlbeck Tel. 04268/953190
Littje Dörp 32
27356 Rotenburg


2011 vom Kronsberg
eMail vom_kronsberg@web.de
Antje Engelbart-Schmidt Tel 06051 / 6426
Heylstr. 2 Fax 06051 / 6426
63571 Gelnhausen

2011 vom Riverwoods
eMail rob@vomriverwoods.com
Robert Engelking, Tel. 001-8478333281
238 Saunders Road, Fax 001-8479459628
60015 IL Riverwoods USA


2006 vom Kerpenhof
eMail kerpenhof@gmx.de
Anette Esser Tel 0171 3044780 und 02241 45684
Reichenstein Str. 110 Fax 02241 405519,
53844 Troisdorf-Kriegsdorf.

2010 vom Hachelgrund
Frank Falley Tel 03632 757254
Feldstraße 11
99706 Hachelbich

2012 vom Röbkenberg
eMail: dk-vom-roebkenberg@gmx.de
Achim Fischer Tel.-Nr. 0 44 97 / 18 47
Röbkenberg 8
26169 Friesoythe

2011 ut Steenhuus
eMail gerhard.fischer6@ewetel.net.
Gerhard Fischer Tel. 04933/1431
Hauptstr. 22
26553 Nesse

2008 vom Hengstberg
eMail fliehmanns@web.de
Thomas Fliehmann Tel. 07272/76853
Robert-Seither Str.27
76761 Rülzheim

2004 vom Schortetal
eMail Sylvio.Florian@web.de.
Sylvio Florian Tel 03677 / 884388
Ginsterweg 24 Fax 03677 / 884388
98693 Ilmenau


2010 vom Friedewald
eMail: vomfriedewald@yahoo.de
Thomas Friede Tel.: 0173/5961725
Nicolaiweg 17
06888 Abtsdorf,

2007 von Bockhöft
eMail freiberg@bockhoeft.de
Peter & Jörg Freiberg Tel 04627 - 959
Bockhöft Fax 04627 - 189310
24870 Ellingstedt

2004 vom Kühlenthal
Hubert Frenk Tel 08273 / 519
Am Fichtenhang 10
86707 Kühlenthal

2008 vom Upstalsboom
eMail heio.frerichs@ewetel.net.
Edda u. Heio Frerichs Tel 04941/3734 u. 0171/5372189
Oldersumer-Str. 180 Fax 04941/64388
26605 Aurich/Ostfriesland

2007 von der Fuchshöhe
Horst Fuchs Tel. 034381 / 42083
Hauptstraße 46 OT Hausdorf
04680 Zschadraß

2009 vom Schnepfenhain
eMail walter.galisch@gmx.de.
Walter Galisch Tel. 0541 123121
Süberweg 26 Fax 0541 9692862
49090 Osnabrück

2010 von der Königsau
eMail: vonderkoenigsau@web.de
Marita und Peter Gliemko Tel. 02835-445544 und 0151-11801502
Billsteinweg 20
47661 Issum

2006 vom Wiesigker Tor
Bernd Grau Tel 0179 1399090
OT Wiesigk Nr. 9
06886 Lutherstadt Wittenberg

2008 vom Stadtwald
Manfred Grau Tel. und Fax: 03491 / 414185
Wiesigk Nr. 10a
06886 Luth. Wittenberg


2011 vom Kalkrieser Berg
eMail lugroklu@osnanet.de
Ludwig Groß-Klußmann Tel 05468 6994
Vennerstr. 58 Fax 05468 938679
49565 Bransche

2009 vom Amtmannsloch
Hans Grün Tel. 06424 - 6724
Ebsdorferstr.6
35085 Ebsdorfergrund

2004 vom Bitzebarg
Onno Grünefeld Tel 04952 / 1218
Am Dorfrand 2
26817 Rhauderfehn

2011 vom Mausberg
Dietmar Günnel Tel 037462 / 3607
Bärenplatz 15
08237 Rothenkirchen

2009 von der Lechau
eMail guggenberger-stark@t-online.de
Doris Guggenberger Tel 0906-9990797
Falkenstraße 7
86663 Asbach-Bäumenheim

2009 vom Mangfalltal
eMail: dkvommangfalltal@web.de
Josef Anton Heidenthaler Sonderdilching 1 Tel: 08063/3 38
83629 Weyarn Handy: 0173/9239349

2011 vom Schloßgraben
eMail: KHoefler@t-online.de
Bernd Härter, Tel 036371-50194 und 0170-2389664
Langestraße 33, Fax 039457-98381
99195 Schloßvippach

2009 vom Otterbach
eMail michael@hammerer.de
Michael Hammerer Tel 08333 93223
Reichau 96 Fax 08333 93227
87737 Boos

2004 vun de Luken
eMail kerrinhansen@web.de
Harald Hansen, Tel.: 04843/ 867 oder 0173/ 1318241,
Süderende 20,
25884 Norstedt


2006 vom Auebruch
Heinrich Hausfeld Tel. 05495 / 480
Ahe 3 Fax 05495 / 9121
49434 Neuenkirchen / Vörden

2011 vom Norder Fehn
eMail thido13H@aol.com
Thido Heeren Tel. 0178/4004368
Kanalweg 1 Fax 04936/8111
26532 Berumerfehn

2005 vom Hegeweg
Ansgar Hegemann, Tel. 02593 / 235
Hegemerstr. 5,
59387 Ascheberg,

2011 vom Mangfalltal
Josef Heidenthaler, Tel. 08063/338
Sonderdilching 1,
83629 Weyarn

2012 vom Nonnenhaus
eMail herbert.heilmann@gmx.de.
Herbert Heilmann Tel 09721/43880
Am Marienbach 15 Fax : 09721/4759502
97456 Dittelbrunn

2009 vom Heidholz
eMail: heinemann.harry@t-online.de.
Harry Heinemann Tel. 039405-50977
Aufbaustr. 3, Fax: 039405-93289
39393 Hötensleben/OT Ohrsleben

2011 vom Schwiechenberg
eMail dk-schwiechenberg@web.de
Eberhard Hellmuth Tel 03 63 33 - 75 130 oder 70 309
Am Schwiechenberg 1 Fax 03 63 33 - 75 111
99765 Hamma

2010 vom knappen Ort
Heinrich Hemme Tel 05130-40155
Wasserwerkstr. 19 Fax 05130-40155
30900 Wedemark

2011 von der Madlage
eMail Klaus.hemme@ewetel.net.
Klaus Hemme Tel 05432 / 1690
Neuekamp 3
Benstrup


2006 von der Sagterhöhe
Heinrich Henken Tel.: 04498/416
Schulstr. 12
26683 Ramsloh/Saterland

2008 vom Ährenfeld
eMail henseldk@osnanet.de
Holger Hensel Tel 05401/345036
Im Ährenfeld 4a
49124 Georgsmarienhütte

2008 vom Herwigshof
Peter Herwig Tel 03605 / 518755
Zum Tannenwäldchen 7
99955 Bad Tennstedt

2004 vom Dahmetal
eMail dheydeck@web.de
Dr. Dagmar Heydeck Tel/Fax 033766 / 20713
Lindenstr. 12a
15746 Groß Köris

2011 vom Schloss Stutensee
Harald Hildenbrand Tel 0171 / 659 7799
Waldstr. 62 Fax 0721 / 67249
76297 Stutensee

2011 von der Hansaburg
Hubertus Högemann Tel.: 04491/40744
Tecklenburger Str. 21
26169 Friesoythe

2011 von der Nachtweide
eMail christophhoehne@yahoo.de
Christoph Höhne Tel 0174 / 9343738 039361 / 51538
Hauptstr. 20
39579 Buchholz

2010 vom Urswalder Vorwerk
Elmar Hofmann Tel 037208 / 85814
Bergstr. 14b
09244 Lichtenau / Auerswalde

2011 vom Geestmoor
eMail dietrich@geestmoor.de
Dietrich Hollmann Tel 05446 / 4115 und 0171-7556513
Schillerstr. 6 Fax 05446 / 4116
49453 Rehden


2010 vom Siedenfeld
eMail mholst@gmx.de
Marco Holst Tel. 04855-891503
Liebesallee 28a Fax 04855-891503
25715 Eddelak

2009 von Wallersdorf
eMail josef.holzbauer@lh-lawe.de.
Josef Holzbauer Tel 09933 8146
Ulmenstr. 9 Fax 09951 9852-99
94522 Wallersdorf

2009 vom Klosterwald
eMail ute.hurych@t-online.de.
Erika Hurych Tel 06441 / 53368
Wachhecke 7
35576 Wetzlar

2004 vom Berg
Frank Hoßner Tel 036025 / 50277
Korngasse 4
99998 Körner

2008 vom ohlen Redder
eMail : hansjaacks@gmx.de
Hans-Heinrich Jaacks Tel 04504 / 5813
Eutiner Str. 15a Fax 04504 / 5813
23689 Pansdorf

2007 vom Düpenautal
eMail: Hauke.Jaacks@web.de.
Heinrich Jaacks Tel.: 04101-62601,
Nienhöfener Str. 12 Fax: 04101-69 39 08,
25421 Pinneberg

2008 vom Tammlandhof
Karl und Klaus Janßen Tel: 04941/ 96 97 10
Hochpad 1A
26607 Aurich Ostfriesland

2011 vom Möwensee
eMail joern-jensen@t-online.de
Jörn und Heidi Jensen Bahnhofstraße 51 Tel. 04663189685,
25923 Süderlügum

2004 vom Jechatal
eMail jung.sonderhausen@freenet.de.
Siegfried Jung Tel 03632 / 58154
Katzenellenbogen 7
99706 Sonderhausen


2012 vom Cuxhof
eMail markus-illert@t-online.de
Markus Illert Tel 036924-32 022,
Am Cuxhof 3
99826 Mihla

2011 von Neuarenberg
eMail wilhelm.werner.immken@ewetel.ne.
Willi Werner Immken Tel 04493/1850 o. 9209214
Parkstraße 18 Handy 0171/3707113
26169 Friesoythe OT Gehlenberg

2011 von der Königsleite
eMail: Ilona-Inzelsberger@vr-web.de
Ilona Inzelsberger Tel.: 09270/313 und 09270/915990
Hs.Nr. 7 Fax: 09270/915991
95473 Prebitz

2006 von der Riede
Adolf Janott Tel 034600 20520
Hölle 16
06193 Ostrau

2008 vom Königsgraben
eMail buero-objektdesign@t-online.de
Christian Jeihsing Tel. 0173 / 2335544
Apfelallee 24
19073 Stralendorf

2004 vom Laberstrand
eMail alfons.jungmayer@t-online.de.
Alfons Jungmayer Tel. 09423/902266
Rosengasse 5 Fax 09423/902267
94333 Geiselhöring

2011 von der Hesskate
Henning Kapp Tel. 02855 82668
Grenzstraße 88
46562 Voerde

2005 zum Föhren-Forst
Thomas Kappert Tel. (03 57 27) 5 02 92 oder Mobil: 01717/9965718
Zur Försterei 3,
02979 Spreetal, OT Burgneudorf

2009 vom Hörster Wald
eMail mail@mobilar.eu
Henning Kempe Tel. 04355-999880
Eschelsmark 1a Fax 04355-999881
24354 Bohnert / Kosel


2009 vom Langen Holz
Jobst Kerkhof Tel: 05472/2144
49152 Bad Essen

2011 vom Schnepfenstrich
eMail: stingdouble1@aol.com
Achim Kessens Tel 0174-8336266 oder 04603 962712
Fenn 1
24860 Klappholz

???? vom Oberholz
eMail G.Keyselt@t-online.de.
Rainer Keyselt Tel. 01775620952
Waldstraße 5
04463 Großpösna

2006 von Bruderamming
Siegfried Kiermayer Tel 09932 / 1615
Bruderamming 1
94486 Osterhofen

2008 vom Gleistal
Gerhard Kirbst Tel. 036421 31907
Dorfstraße 39
06618 Sieglitz,

2011 vom Falkenfeld
Markus Kirchgasser Tel 09085 / 920177
Schrattenhofen 22
86655 Harburg

2010 von Königsmark
eMail Zwinger-von-Koenigsmark@gmx.de
Dieter Knaack Tel. 04846/1206
Birkenweg 3
25860 Horstedt

2009 vom Könighaus
eMail b.koenighaus@t-online.de.
Brigitte Könighaus Tel. 04480/1735 o. 0171/6344216
Kipsweg 7
26939 Ovelgönne

2011 von der Rietberger Ems
Dirk Könighaus Tel 02944 587788
Triftstr. 141
33397 Rietberg

2005 von der Vorgeest
Mathias Köster Tel. 04173/6776 oder 6201,Fax 04173/6856
Kreisstr.27a
21445 Wulfsen

2009 vom Erlental
Wolfgang Konrad Telefon: 09075/957520
Ortsstrasse 45 Fax: 09075/957519
89350 Dürrlauingen- Mönstetten

2011 vom Lingenauer Holz
eMail kozauer-@t-online.de
Johannes Kozauer Tel. 08432 949704
Am Krautgarten 6
86666 Burgheim / Kunding

2011 vom Rutenberg
eMail darkokranz@gmx.de
Darko Kranz Tel.: 039600-20338 oder 0172-3847331
Ringstraße 22a
17091 Röckwitz

2006 von der Ehrenbürg
Hermann Kraus Tel. 09191 94334
91356 Kirchehrenbach Leutenbacherstr. 14, Fax 09191 95369

2006 von Betschers Stüble
Hans-Dieter und Uli Krause Tel. 08333 4001
Reichau 21 Fax 08333 925432
87737 Boos

2006 vom Amtmannsloch
Thomas Kreiling Tel 06406 - 4703,
Eichweg 2 Mobil 0173 - 3446327
35460 Staufenberg-Mainzlar

2011 vom Delme Horst
eMail ottmar.kronschnabel@web.de.
Ottmar Kronschnabel Tel 0421/581929
Am Sodenmatt 29a
Bremen

2012 vom Nemerower Holz
eMail krueger-baufi@t-online.de
Bernd Krüger Tel 039605 / 20123
Am Damm 20 Fax 039605 / 20124
17094 Klein Nemerow

2009 vom Tauteich
eMail vom_tauteich@web.de
Frank Krüger Tel.: 04631-622959 Handy: 0172-1655505,
Hauslücke 4
24999 Wees


2011 vom Nordhof
Gerhard Krüger Tel.: 05765/250
Großenheerser Str. 26
32469 Petershagen

2009 vom Schwarzen Loch
eMail Toepferhof@aol.com
Norbert Krüger Tel 03362 820157
Steinfurter Straße 11
15537 Wernsdorf

2009 von Metelen
Josef Krude Tel 02556 / 7749
Wettringer Str. 6
48629 Metelen

2008 vom Brettenbach
G. und H. Kühnle Tel. 07641 8994
Markgrafenstraße 43
79312 Emmendingen

2009 vom Leinachtal
Gerd Kunz Tel 09364/91317 o. 0171/8125089
Bergstr. 33 Fax 09364/79343
97274 Leinach

2010 "vom Feenzauber"
Dirk Kunze Tel:01796933975
Richard-Wagner Str.16
84056 Rottenburg

2007 von der Innschleife
Josef Labsch Tel.: 08039 – 2035
Hart 12
83539 Paffing

2011 von Lamaris
eMail steffi.badack@freenet.de.
Matthias Lauk Tel. 0177/2900955
Ströbitzer Straße 28 Fax 0355/2885260
03099 Kolkwitz

2008 vom Bärenkrog
Uwe Leiseder Tel. 04331/ 31295 oder 0176/ 23954450
Schulendamm 1
24794 Neu Duvenstedt

2010 vom Mehner Wald
Harald Lehde Tel. 05745 / 911821
32351 Stemwede-Niedermehnen


2011 vom Osterberg
Dr. Albert Lemmer Tel 06424/6755
Bogenweg 10 Fax 06424/5898
35085 Ebsdorfergrund

2011 aus den Allerwiesen
eMail prof.lemmer@kurzhaar.org.
, Prof. Herbert Lemmer Tel. 05082-507, 05082-913900, Fax 05082-1451,
Hofstr. 2 / OT Nienhof Mobil 0171 4042470, 0172 5176266,
29364 Langlingen

2011 vom Holtvogt
Maria Lemmermöhle Tel. 05434/9249898 oder 01708165538
49632 Essen i.O.
Nadorster Weg 15

2011 vom Kranichsluch
Torsten Lenz Tel. 03877/92013; 01723807914
Am Deich 9
19322 Kl-Lüben

2011 von der Fuchshöhe
eMail silvio.liebers@web.de.
Silvio Liebers Tel. 0171/6402001
Dorfstrasse 4
23948 Hofzumfelde

2002 von der Eidermühle
Ernst Lorenzen Tel. 04881 7934
Peter Sax Straße 6 Fax 04881 7859
25840 Koldenbüttel

2007 vom Liether-Holz
eMail volker.lorenzen@VR-Web,de
Volker Lorenzen Tel. 0481 63682 o. 0173 2921452
Dorfstr. 45 Fax 0481 7877678
25770 Lieth

2009 vom Donaumoos
eMail willi.lotterschmid@gmx.de.
Willi Lotterschmid Tel. 08454 / 2290
Hauptstraße 88b
86668 Karlshuld

2004 vom Hünenbrink
Ernst Lübbert Tel 05703 3411
32479 Hille-Rickhorst

2010 von der Tannenburg
Martin Meyer Lührmann Tel 05466/926020 o. 361
Hauptstr. 23 Handy 0170/9315902
49586 Merzen Fax 05466/ 936899

2005 vom Sandenbusch
Hans Lütkebohmert Tel 02546 / 7013
Im Sanden 46 Fax 02546 / 1653
48653 Coesfeld

2010 vom Wasserschling
eMail h.machetanz@t-online.de.
Hans-J. Machetanz Tel. privat 089 - 90 54 88 33 Büro 089 - 89 56 86 10
Bernauerstr. 5 Fax 089 - 90 54 88 34
82131 Stockdorf

2011 vom Bruch
Herbert Magenheimer, Tel. 06152 / 55013
Gerhart-Hauptmann-Straße 19
64521 Groß-Gerau

2011 vom Perlbachtal
eMail info@dkperlbachtal.de
Robert Maier Tel. 09963/1468
Weberhäusl 3 Fax 09963/2248
94371 Rattenberg

2009 vom Heidjer Moor
Fokko Martini Tel. 04964 1016
Bergweg 12
26899 Rhede / Ems

2009 vom Moosbach
eMail der.Moosbacher@t-online.de.
Richard Matt Tel. 09272 / 6303
Oberlindenstr. 5 Fax 09272 / 909676
95694 Mehlmeisel

2008 vom Tannengrund
Edith Matterne Tel.: 05531/8708
Kaspul 4
37639 Bevern

2010 vom Schloßhof
eMail: deutsch-kurzhaar@vom-schlosshof.de
Enrico May Tel.: 038352/66501
Strandweg 38 Mobil: 0152/03815648
17509 Loissin OT Ludwigsburg

2010 von Kurhessen
eMail melanie.merle@vodafone.de.
ZG Melanie Merle / Tel. 06691/968750 u. 06691/927940
Tina Geisel Fax 06691/927941
Am Alten Feld 18
34613 Schwalmstadt

2008 von der heiligen Eiche
eMail Vonderheiligeneiche@web.de
Maximilian Mess Tel. 015204296359, Handy 015204296359
Alte Strasse 9 Fax 06425/921897
35282 Rauschenberg, T

2011 von der Erbachlinde
eMail sabine.messmer@ib-messmer.com.
Sabine Messmer Tel. 07195/ 5 32 32
Panoramastr. 21 Fax 07195/ 5 77 70
71409 Schwaikheim
???? vom Hachetal
eMail wickbranzen@t-online.de
Ulrike Meyer Tel 04248 902262
Bomhoff 4 Fax 04248 902264
28857 Syke

2004 vom Steinwitten
eMail stefan.moddeke@ewetel.net.
Stefan Middeke Tel 04494 / 1794
Industriestrasse 30 Fax 04494 / 86182
26219 Bösel

2011 "vom Entenpfuhler Forst"
eMail: minninger-hahn@web.de
Tanja Minninger-Hahn Tel: 06756/892047 oder Mobil: 0171/1271128,
Tiefenbacher Str. 9
55595 Winterbach

2008 Waaleda
eMail Josef-Moosmueller@web.de
Josef Michael Moosmüller Telefon : 09932/764
Landauer Str. 51 Mobil:0175/5407187
94486 Wisselsing

2008 von der Westerburg
Heiko Müller Tel. 0171/ 511 51 33
Am Schmeel 77
26203 Wardenburg / Westerburg

2010 vom Kolmberg
eMail rm-bau@t-online.de
Ralph Müller Tel. 034297/45776
Teichmannstr.26 Fax 034297/142718
04288 Leipzig

2007 von der Donk
Monika Müller-Groten Tel. 02156/60840 und 0173 5219983
Donkweg 48
47877 Willich


2010 vom Störtebeker
eMail neemannfrank@t-online.de
Frank Neemann Tel. 04934/1048
Eetsweg 21a
26529 Upgant-Schott

2011 "vom Wolfsbach"
eMail: dirk.nieber@daehre-altmark.de.
Dirk Nieber Tel: 039031-604, Mobil 0151-12843633
Fahrendorf 21 Fax 039031-959932
29413 Dähre

2006 vom Stifter Feld
eMail : g_niederhacke@web.de
Günter Niederhacke Telefon : 05223/75554
Stiftsfeldstr. 133 Fax : 05223/6530746
Kirchlengern

2009 vom Hermanns Hof
eMail hermann-josef.niemann@ewetel.net.
Hermann-Josef Niemann Bether Dorfstr. 18 Tel.: 04471 / 81313, Mobil: 0175 / 9007661
49661 Bethen Fax 04471 / 708282

2009 von der Schnappenburg
eMail: hans-georg.niemeyer@ewetel.net.
Hans-Georg Niemeyer Tel. 04499 - 1239
Ankerstraße 44 Fax: 04499 - 937601
26676 Barßel

2005 von der Pupplinger Au
eMail pupplinger-au@web.de
Ernst Nigg Tel 08171 386648, 0173 870678
Holzstr. 5 Fax 08171 386649
82515 Wolfratshausen

2006 vom Rahe
Reinhard Nolte Tel.: (04240) 497 oder 485
Neststall 11 Fax.: (04240) 664
27305 Süstedt,

2011 vom Vorstland
Helmut Noy Tel. 02833 7238, Mobil 0151 152 151 75
Rheurdter Str. 37
47647 Aldekerk

2011 vom Langen Berg
Günter Obenhaus Tel. 05774/9581
Auf dem Vossberge 3
49419 Wagenfeld


2007 vom Schwabachtal
Josef Pamer Tel. 0170/1883922
Egerlandstr. 6 Fax 0911/6324512
91126 Schwabach

2011 "vom Knyphauser Wald"
Christiane Perplies Tel.: 0174 4349998
Kreuzweg 2
26446 Abickhafe

2009 Engholms
Carsten Petersen Tel.: 04 66 6 2 57
Clausholmer Weg 1
25926 Westre - Engholms,

2007 von Räubersruh
Julius Petersen Tel. und Fax 04667 / 372
25899 Galmsbüll
Kleiseerkoog

2009 vom Westermoor
Werner Petersen Tel 04666 / 228
Süderstr. 19
25926 Ladelund

2006 vom Sudland
eMail: i.pflugmacher@gmx.de.
Rudolf Pflugmacher Tel. 05861 - 2407
Rundling 5
29481 Karwitz OT Thunpadel

2010 von der Franzensruh
eMail andreapfund@t-online.de
Andrea Pfund Telefon: 07967/8346
Dankoltsweiler Sägmühle 2
73489 Jagstzell

2009 vom Hege-Hof
eMail CTP@Hege-Hof.com
Christian T Plange Tel +49-211-2880792
Am Bongard 15 Fax +49-211-2880794
40629 Düsseldorf

2010 vom Auenwald
eMail kurzhaarvoran@googlemail.com
Frank Pohl Tel 034205 / 84195
Südstraße 3
04435 Schkeuditz/OT Dölzig


2011 von der Uhlenburg
Willi Poppe Tel.: 05071 - 2332, mobil: 0173 - 52 555 63
Lange Str. 23
29690 Essel

2009 vom Großen Meer
eMail info@bp-hundewelt.de
Bernhard Poppen Tel. 0 49 42 / 20 21 83
Forlitzer Str. 219 Fax 0 49 42 / 20 28 33
26624 Forlitz-Blaukirchen

2008 vom Pretzschers Hof
Uwe Pretzsch Tel. 03462/541354
Dorfstr.15
06231 Tollwitz

2007 von der Westküste
eMail h.pubanz@gmx.de.
Jürgen Pubanz Tel 04830 / 633
Birkenweg 31
25721 Eggstedt

2010 vom Bernsteinsee
eMail info@gmtec-gmbh.de
Fritz Quint Tel. +49 (2858) 9088999
Schulweg 4 Mobil +49 (172) 3518750
46569 Hünxe – Drevenack

2005 vom Lingenauer Holz
Winfried Raatz Tel 034906 21245
Am Heidekrug 1
06779 Marke

2004 vom Südstrand
Herbert Rahn Tel. 04671 / 64016
Herrmannstraße 53
25821 Bredstedt

2004 von der Juarahöhe
Karl Rascher Tel 09198 / 1488
Dürrbrunn zur langen Meile 12
91364 Unterleinleiter

2011 von Welbergen
eMail josef@rausse.net
Josef Rauße Tel.02553/2766
Bökerhook 33 Fax 2553 977923
48607 Ochtrup


2005 von Hochkrell
eMail PReichert.Tief@t-online.de.
Peter Reichert Tel 09336 / 90177
Langgasse 4 Fax 09336 / 979570
97244 Bütthard/Tiefenthal

2008 vom Roten Berg
eMail prof.rei@gmx.de.
Matthias Reisener Tel 05065 8772
K. Adenauer Str. 8 Fax 05065 8772
31079 Sibbesse

2009 vom Kukelorum
eMail jakob.reuter@sta-aur.niedersachsen.de.
Jakob Reuter Tel 04941-62109
Rahester Postweg 22
26605 Aurich-Rahe

2007 vom Schulauer-Heidegraben
Rüdiger Rehder Tel.0412245827, Fax 401730
Querweg 20
25436 Heidgraben

2008 vom Landgraben
Hans-Jürgen Richardt Tel. 03601-424256
Unter Dorf 18 Fax 03601-424256
99976 Eigenrieden

2008 von der Kastanienallee-0
eMail monikarichter@gmx.net
Günter Richter Tel. 034467-20489
Hauptstraße 66 Fax 034467-20489
06648 Eckartsberga

2008 vom Kuckuckswald
Wolfgang Richter Tel 0172/3732928
Haus Nummer 33
02633 Prischwitz

2007 vom Birkenkamp
eMail : bluehard@web.de
Katrin Ringelmann Telefon : 0175/4061355
Wandrumer Weg 14
19071 Groß Brütz

2010 vom Elsterhorst
eMail: cornelia_rohrbeck_welschke@hotmail.de
Cornelia Rohrbeck-Welschke Nordstraße 72 Tel.: 035723/96109
02994 Bernsdorf


2009 vom Hilkenhof
eMail : rolfesbernd@compuserve.de
Bernd Rolfes Tel 0173-6387122
Drenkelvehn 16
49688 Lastrup

2006 vom goldenen Blick
Mario Rothe Tel.: 037296/87858
Karl-Claus-Straße 23
09366 Stollberg

2009 zur Arensharde
eMail arensharde.ruff@t-online.de.
Armin Ruff Tel. 033924 79900
Horst 1 Fax 033924 79900
16818 Rägelin - Darsikow

2010 vom Thüringer Zipfel
eMail Reiner.Schad@Schad-Steuerberatung.de.
Reiner Schad Tel. 06626-9224-0 Fax 06626-8432
Südstraße 4 Handy 0171 / 3389365
36208 Wildeck

2008 vom Niemen
eMail axel@schaefer-haltern.de
Dr. Axel Schaefer Tel. 0172 6732698
Ahornstr. 22 Fax
45721 Haltern

2007 vom Donauland
eMail josef.schaetz@gmx.net.
Josef Schätz Tel 09938-1081
Quirinistr. 6 Handy 0179 404 1423
Osterhofen/Thundorf

2011 vom Kronental
eMail adelheid.petzold@web.de.
Dietmar Scheinert Tel. 036691/52050
Dorfstraße 59
07607 Gösen

2008 vom Wüsten Grund
eMail: C.Schick@t-online.de.
Dr. Carsten Schick Tel. 037604 2347
Helmsdorfer Str. 18a
08058 Zwickau

2011 von der Nienburg
Hermann Schicketanz Tel 05037 / 2553
Friedrich Stolberg Allee 9
31547 Rehburg-Loccum

2011 vom Hinschen-Hof
eMail t.schiedel@web.de.
Joachim Schiedel Tel 0172 984 6543 und 040 5115532
Alsterdorfer Damm 14 Fax 040 5115746,
22297 Hamburg

2005 von der Rieglitz
Eckhard Schilder Tel. 0163 836 3630
Cosserner Weg 2
02633 Gaußig,

2009 vom Buchbergtal
eMail: nickl-moni@gmx.de
Markus Singer Tel.-Nr. 0 96 22 / 44 01
Am Rain 4
92253 Schnaittenbach

2007 vom Salzberg
eMail: ferdischlattmann@aol.com
Ferdinand Schlattmann Tel.: 05976 / 7778
Tannenweg 6
48499 Salzbergen,

2009 vom Kaiserhof
eMail donnvomsandenbusch@web.de
Christian Schmeing Tel. 02863/1309
Nordvelener Str. 151
46342 Velen

2004 von Wartha
Jan Schmidt Tel 034243 26283
Forsthaus Wartha
04849 Pressel

2011 von der Wacholderheide
eMail: alieska.jantos@t-online.de.
Andreas Schmidt Tel.: 02664/7324, Mobil: 0171/6989830
Zum Steingarten 11
56479 Westernohe

2005 von de Woderkant
eMail heinzschmidt-hs@gmx.de
Heinz Schmidt Tel 03881 715912 o. 0170 5666690
Santower Weg 1
23936 Grevesmühlen

2008 von der Eiderschleife
eMail berrit.schleth@web.de.
ZG Finja Spangenberg Tel. 04881-876008
Berrit Schleth Fax 04881-936928
Westerstraße 11
25878 Drage/Nordfriesland

2008 vom Ulfatal
eMail H-Schneider-Ulfa@t-online.de
Holger Schneider Tel. 06043/405332
Mittelstraße 6 Fax 06043/405332
63667 Nidda - Ulfa

2009 vom Amazonas
Alfred Schramm Tel. 09533/293, Fax 09533/735,
Neubaustr. 13 Handy 0171 219 2198
96190 Untermerzbach

2007 vom Markatal
eMail Dr.Ludger.Schroeder@t-online.de.
Dr. Ludger Schröder Tel. 04496-1240
Hauptstrasse 1 Handy 01715246899
26169 Markhausen

2003 vom Timberland
Kerstin Schulz Tel 034907 20135
Dorfstr. 18b
06862 Stackelitz

2011 vom Westenholzer Bruch
eMail schoenes-walsrode@t-online.de
Winand Schoenes Tel 05167 240
Westenholz 36 Fax 05167 635
29664 Walsrode

2004 vom Wittlager Land
eMail hof-schoster@web.de
Uwe Schoster Tel 05472 / 7148,
Mindener Str. 10 Fax 05472 / 978277,
49152 Bad Essen

2008 von der Fuchskaute
eMail schueler-versicherungsmakler@t-online.de
Gerhard Schüler Tel 02667/969010
Ringstraße 4 Fax 02667/969065
56479 Bretthausen

2006 vom Altenbruch
Heinz Schütterle Tel. 07851-73800
Haupstraße 360a
77694 Kehl

2010 Silesia
eMail Marica.Schumacher@dk-silesia.de.
Marica Schumacher Tel. und Fax 02191 70136
Engelskotten 4
42857 Remscheid


2007 vom Hirschgraben
eMail rolfarco@aol.com
Rolf Schulze Tel. (05428) 921276, Handy 0171 9283495,
Holderdorferstraße 7
49326 Melle

2011 vom Borsumer Hof
eMail christoph.schulte-wuelwer@gmx.de.
Josef Schulte-Wülwer Tel. 04966/447
Börger Str. 21
26909 Neubörger

2007 Frankonia
eMail o.schwarm@gmx.de.
Oliver Schwarm Tel. 09561-37122
Kürengrund 56
96450 Coburg

2008 vom Hiller Moor
eMail Claus-i@t-online.de
Heinrich Schwenker Tel 05703 608
Frotheimer Str. 93 Fax 05703 652
32479 Hille

2011 von Alsheim
Heinrich Schwinn Tel 06249 / 5163
Langgasse 12
67577 Alsheim

2011 vom Hirschenacker
eMail: rainer.seeber@web.de.
Rainer Seeber Tel. 09274/947024 Mobil 0170/9007794
Wohnsdorf, 6
96142 Hollfeld

2010 von der Esseburg
Gerhard Siemens Tel. 04955 1746 oder 0491 3434
Bachstraße 10
26810 Westoverledingen

2006 von der Sonnenlage
Gerold Siemer Tel. 04407/8303
Böseler Str. 384 Fax 04407/717656
26203 Wardenburg bei Oldenburg

2008 vom Weißen Stein
Günter Sodan Tel. 03591 / 28015
Am Weißen Stein 3
02694 Doberschütz


2009 von Möhlhorst
eMail: steffen.sohst@kielnet.net.
Wilhelm Sohst Tags 0431-260 85 65-T; 0431-260 85 66-F
Am Dorfplatz 20a Sa/So 0431-71 67 82; 0171-44 856 77-m
24145 Kiel

2009 vom Esteresch
Hermann Stahl Tel 05931 / 14740
Estereschstr. 12
49716 Meppen

2004 Atalantes
eMail tierklinik-dr.stief@t-online.de.
Dr. Eckhard Stief Tel 036025 / 50266
Bahnhofstr. 8
99998 Körner

2011 vom Klepelshagener Forst
eMail r.stilgenbauer@web.de.
Rüdiger Stilgenbauer Tel 0170 322 48 12 und 0174 15 60 848
Paul-Münch Straße 5
67363 Lustadt

2010 vom Grupenhof
Wohler Stöckmann, Tel 04204/457, 04204/689182,
Zum Fleet 59, Fax 04204/689181,
27321 Morsum, mobil 0160 91025450

2011 vom Pirolatal
eMail: andreas.stolle1@ewetel.net.
Andreas Stolle, Tel. 04974/939682 oder 0151/56951178,
Krummhörn 2,
26427 Neuharlingersiel

2005 vom Werratal
Ralf Storandt Tel 036848/22551
W-Pieck-Str. 15
98590 Niederschmalkalden

2004 Stratmann´s
Theo Stratmann Tel 05904 / 1721
Handruper Str. 7
49838 Lengerich

2011 vom Hasenwinkel
eMail: ReneSudau@gmx.de
René Sudau Tel. 0172/4011609
Seeblick 6
19417 Hasenwinkel


2009 vom Bauerngraben
eMail heiditeichmann@t-online.de
Heidi Teichmann Tel. 034651-29964
Ziegengasse 8
06536 Südharz OT Breitungen

2008 vom Tönneskamp
eMail: thaal@t-online.de
Thomas Terhardt Tel 0281\60944
Tönneskamp 5a
46487 Wesel

2011 vom Theelshof
eMail marcel.krenz@t-online.de.
Edith Theel Tel 033235 / 1245
Dorfring 2
14662 Wutzetz

2010 ZG Waidmanns und vom Gräbenbruch
eMail a.thomschke@web.de.
Andreas Thomschke Tel 06154/51179
Rodauerstraße
64372 Ober-Ramstadt

2005 vom Wolfswinkel
eMail thore.toews@agrar.uni-giessen.de.
Thore Toews Tel. 06403/ 779459,
Obergasse 23
35398 Gießen

2005 von der alten Ziegelei
eMail info@tm-bau.de
Werner Tönjes Tel. 0171/9909075 oder 04494/1358
Industriestr. 34 Fax 8340
26219 Bösel

2011 vom Hegemal
eMail Heike.Schwarz2010@t-online.de.
Siegmar Töpfer, Tel. 036373 17841 oder 0160 97232445,
Brauereistr. 6,
99628 Buttstädt

2009 vom Leinbachtal
eMail ginngerro@aol.com
Rafael Tyrna Tel 0214-8908965
Steinweg 40
51377 Leverkusen


2010 von der Steinsburg
eMail andreas.ullrich@vr-web.de.
Andreas Ullrich Tel. 036948/21260 Handy 01729505530,
98631 Haina
Hühnergasse 7

2011 vom Pittental
eMail info@dk-vom-pittental.de
Alois Ungersböck, August-Lämmle-Weg 10, Tel.: 0172 9517194 und +43 664 3259767
71229 Leonberg

2006 vom Grafschafter Vechtetal
eMail alwinvanderveen@gmx.de
Alwin van der Veen Telefon : 05943984540 Handy 0172 6076170
Rerinkstraße 2
49824 Emlichheim

2010 von der Himmelsleiter
eMail ingeborg-voelker-engler@web.de
Ingeborg Völker-Engler Tel. und Fax 06282 / 7225
Schillerstr. 7
74731 Walldürn
http://www.deutsch-kurzhaar-von-der-him ... page-ms.de

2011 vom Hasenkamp
eMail michaelvoges@hotmail.com
Adolf Voges Tel. 05372/5397 und 0160/5306738
Dieckhorster Str. 5 Fax 05372/9962
38536 Meinersen

2009 von der Wacht im Walde
Ernst Vollmer Tel 0173/5602955
Ölstraße 2
99752 Bleicherrode

2007 von der Waterhörn
eMail PaulVolkens@aol.com
Paul Volkens Tel 04491/40551
Waterhörn 9 Fax 04491/919590
26219 Bösel

2007 vom Gut Steinenbrück
eMail VossDoro@aol.com
Richard Voß Tel / Fax 02261 / 63101
Bickenbachstr. 98
51643 Gummersbach

2010 vom Welfenshof
eMail welfenshof@vodafone.de
Rainer u. Monika Welfens Tel.: 035932/30129
Rackeler Str. 4a
02694 Malschwitz

2008 von der Alstätte
eMail gestuet.weitkamp@t-online.de.
Josef Weitkamp Tel 02543 / 25565, Fax 02543 / 25564
Alstätte 15
48727 Billerbeck

2003 vom Eichelgarten
Josef Weigl Tel 09932 / 1512
Langenamming 19
94486 Osterhofen

2008 vom Ziewitzborn
eMail theresa.schneider@gmx.net.
Mathias Weinrich Tel. 036085/40152 0170/4781315
Hinterdorfstrasse 86
37308 Reinholterode

2006 vom Gerstener Weh
eMail heinrich.wesselmann@ewetel.net.
Heinrich Wesselmann Tel.05904/94450 od. 0171575170,
Zum Weh 6
49838 Gersten

2008 von Fley
Katharina Weskott Tel 02595/7500
Zur Geest 15
59399 Olfen

2007 vom Gievenbach
eMail ansgarwestrup@gmx.de
Ansgar Westrup Tel. 02534 1302
Schonebeck 21
48329 Havixbeck

2008 von der Wenge
Franz Wethmar Tel 0231 / 29519
Dreihausenstrasse 29
44329 Dortmund-Lanstrop

2011 Rothenuffeln
Wolfgang Wischmeyer Tel 05734 / 1772,
Bäckerstraße 6 Fax 05734 / 4724
32479 Hille-Rothenuffeln

2008 vom Muldetal
eMail: jens.witzsche@gmx.de.
Jens Witzsche Tel. 0171/8777835 oder 034208/70636
An der Muldeaue 77
04509 Roitzschjora


2012 vom Eichenforst
Manfred Wittland Pödinghauser Str. 252 Tel. 05224 3178
30051 Herford Fax 05224 9949669

2006 von der Röderaue
Manfred Wolf Tel. 03522/38837
Hauptstraße 14
01561 Bauda

2011 vom Massenbach
eMail info@dk-vom-massenbach.de
Lothar Wörz Tel 07138/5963, Mobil 0172/5932538
Siedlungsstr. 3,
74193 Schwaigern-Massenbach

2009 von den Blaufichten
eMail : wolters-saure-gurken@t-online.de
Ulf Wolter Tel.033475 456, Fax 033475 50599,
15324 Letschin
Land Brandenburg
Feldstr. 1

2004 von der Stutterei
eMail agh.wriedt@ewetel.net.
Axel Wriedt Tel 04205 / 7548
Feldstr. 18 Fax 04205 / 395167
28870 Otterstedt

2005 vom Moselland
eMail Peter.Zeimet@pz2.de.
Peter Zeimet Tel 06584/495
Im Bungert 8b
54441 Wellen

2009 vom Alberthain
eMail r.zetzsche@web.de.
Rainer Zetzsche Tel 03762 / 47328
W. Talstraße 6
04639 Ponitz

2011 vom Scheunenhof
eMail: vomscheunenhof@freenet.de
Peter Ziesak Tel. 033478 / 4827
Bauerndorf 3
15324 Letschin/Ortwig

2006 vom Erlengrund
Arwed Zilke Tel 0398637343
Ausbau 16
17219 Potzlow


2011 vom Peenestrom
eMail zilske@onlinehome.de
Jörg-Olav Zilske Tel 038374 / 80307
Am Sportplatz 01 Mobil 015201991666
17440 Lassan

2007 von der Pfingstweide
eMail: zink-woellstadt@t-online.de
Jürgen Zink Tel.: 06034 4358, Mobil: 0171 8122054
Taunusstr. 1 Fax: 06034 939713
61206 Woellstadt

2010 vom Drostenesch
info@zinthgmbh.de
Andreas Zinth Tel. 02552 70 28 22,
Am Drostenesch 15 Fax. 02552 70 28 23
48565 Steinfurt,

2010 vom Remstal
eMail: zipf@m3m.de
Norbert Zipf Telefon 07151/18565
Im Greutle 4
71334 Waiblingen-Hegnach

Seppo Koivula
Kanakoiratieteen tohtori
Viestit: 1040
Liittynyt: 13.12.2005 13:12

Hunde in 2011 emät

Viesti Kirjoittaja Seppo Koivula » 29.2.2012 17:14

Eingetragene Hunde in 2011
Zuchtbuchnummern geordnet
1.
Riverwoods, vom Weser-Ems
ZG Wilhelm and Robert Engelking
Aus 041 3/05 Vega II KS vom Riverwoods
D1 S1 VBR LN IKP1 SW1 SW/1 HD0 V HN 57262/1 Braun
2.
Entenpfuhler Forst, vom Weser-Ems
Tanja Minninger-Hahn
Aus 0567/07 Erra vom Peenestrom
D1 HZP180 HDA2 SG 58721/1 Brschl.m .Pln.
3.
Schnepfenstrich, vom Weser-Ems
Achim Kessens
Aus 0424/03 Birka vom Schnepfenstrich
D1 S1 HZP176 HDA1 V HN 55832/2 Brschl.
4.
Nemerower Holz, vom Oderland
Bernd Krüger
Aus 0710/05 Ilka von der Madlage
D1 D2 S1 HZP167 BTR VBR CAC BOB HD0 V HN 58541/1 Brschl.m .Pln.
5.
Drostenesch, vom Westfalen
Andreas Zinth
Aus 0216/07 Aika vom Remmers Grund
VJP70 HZP166 HDA1 SG HN 60026/3 Brschl.
6.
Wüstenjäger, vom NADKC-U.S.A.
Wayne and Lisa Davis
Aus 0145/06 Xantara vom Riverwoods
D1(J) S2 S1 VBR HDB1 V HN 58625/1 Brschl.
7.
Pheasant Run, vom NADKC-U.S.A.
Ernest Gatto
Aus 0412/04 Rita KS vom Nordhof
D1 S1 HZP188 VBR BTR HD0 SG HN 55547/1 Brschl.m .Pl.
8.
Gänsehimmel, vom NADKC-U.S.A.
Rick Hartle
Aus 051 4/07 Emma vom Gänsehimmel
D1 S2 HDA2 V Brschl.m .br.K.u.Pl.
9.
Alsheim, von Kurmainz
Heinrich Schwinn
Aus 1039/06 Wachtel vom Osterberg
D1 D1 S1 S1 LN BTR VBR HDA2 SG HN 57576/1 Braun
10.
Schwiechenberg, vom Sachsen-Anhalt
Eberhard Hellmuth
Aus 0406/04 Dora vom Amazonas
D1 S3 SW2 HD0 V HN Brschl.m .br.K.
11.
Upstalsboom, vom Nordwest
Edda u. Heio Frerichs
Aus 0420/08 Tonka vom Heidjer Moor
D1 S1 HDB1 SG HN Brschl.
12.
Störtebeker, vom Nordwest
Frank Neemann
Aus 141 9/08 Amira vom Störtebeker
D1* AH D2 S1 VBR HDA2 SG 61116/1 Schwschl.m .schw.K.u.Pln.
13.
Konya, von Diepholz
Mehmet Derebag
Aus 1030/08 Prada vom Delme Horst
D1 VJP71 S1 HZP193 BTR AH LN VBR HDA2 SG HN 60562/1 H schw schl.m .Pl.
14.
Räucherei, von der CanAm
Michael Pauley
Aus 9001/10 Holly Moon Eyes
PKR.VII-10422 D1 S2 HDA1 SG Braun
15.
Schloss Stutensee, vom Südwest
Harald Hildenbrand
Aus 0715/07 Cindy vom Schloss Stutensee
D1 S1 HDA2 V 60744/1 Braun
16.
Klepelshagener Forst, vom Mecklenbg-Vorpommern
Rüdiger Stilgenbauer
Aus 0219/06 Tina Erdmannshausen
D1 D1 S1 LN SJ . HDB1 V HN Hbrschl.m .Pln
17.
Kuckucksberg, vom Weser-Bremen
Bruno Ahrens
Aus 0217/07 Fila vom Kuckucksberg
D1* S1 HDA2 V 60029/2 Brschl.
18.
Allachbach, vom Niederbayern
Ludwig Altschäffel
Aus 1026/01 Fara vom Kleegarten
D2 S1 HDA1 SG HN 51313/3 Schwschl.m .Pl.
19.
Sparta, vom NADKC-U.S.A.
Manny Boutsikakis en
Aus 1134/07 Carmen vom Sparta-Gr
D1 S1 HDA1 V HN 59711/1 Hbrschl.m .Pln.
20.
Dinkelhof, vom Artland-Emsland
ZG vom Dinkelhof Bockhold/Dr.Börsting
Aus 0574/07 Aura vom Dinkelhof
D1 S1 HDA2 SG 59865/1 Br.m .Brfl.
21.
Mausberg, vom Sachsen
Dietmar Günnel
Aus 1435/08 Quecke vom Mausberg
D1 S1 LN BTR VBR HDA2 V HN 61204/1 Brschl.m .Pln.
22.
Herwigshof, vom Thüringen
ZG Peter Herwig u. Horst Zimmermann
Aus 0681/07 Elli vom Herwigshof
D1 S1 SW1 HDA2 SG HN 59106/3 Schwschl.m .Pln.
23.
Eichenforst, vom Niedersachsen
Manfred Wittland
Aus 0479/07 Desire II KS vom Otterbach
D1 S1 CACIB IKP2 VBR HDA1 V HN 59033/1 Brschl.m .br.K.
24.
Tuckahoe Kennel, NADKC-U.S.A.
Patrick Bottino R
Aus 0083/04 Resi KS von Neuarenberg
D1(J)* S1(J) LN VBR VJP72 IKP1 SW 1 BTR HD0 V HN 53958/1 Brschl.m .br.K.
25.
Perlbachtal, vom Niederbayern
Robert Maier
Aus 0568/08 Nina vom Perlbach
D1 S1 BTR HDA2 SG HN Br.m .Brfl.
26.
Himmelsleiter, von der Mainfranken
Ingeborg Völker-Engler
Aus 0228/07 Baghira von der Königsleite
LN SJ BTR D1 S1 SW3 IKP2 HDB1 V HN 60277/1 Schw.m .Brfl.
27.
Leimbachtal, vom Rheinland
Rafael Tyrna
Aus 0921/05 Dolly KS vom Altenbruch
D1 D1 S1 BTR VBR HD0 V HN 56485/1 Brschl.m .br.K .u .Pln.
28.
Alberthain, vom Sachsen
Rainer Zetzsche
Aus 1141/05 Unda vom Alberthain
D1 LN VJP70 S1 BTR SW2 IKP1 HD0 SG HN 56431/1 W eiß m .br.Pl.
29.
Wetterau, von der Kurmainz
Theo Gierich
Aus 0094/08 Ivy vom Kronsberg
AH HZP181 D1 LN S1 IKP1 VBR HDA2 V HN 60399/1 Br.m .Brfl.
30.
Schnappenburg, von der Weser-Ems
Hans-Georg Niemeyer
Aus 0111/04 Orle vom Esteresch
D1(J) S1(J) VJP68 BTR HD0 V 55898/1 H schw schl.m .schw .K .u .Pl.
31.
Brandholz, vom Westfalen
Ferdinand Barnhausen
Aus 1143/07 Candy Rothenuffeln
D1 VJP70 S1 HZP180 SW1 HDA1 V 60373/1 Braun
32.
Ichenheim, von Baden-Süd
Helmut Klotz
Aus 0587/06 Dunja vom Brettenbach
D1 S1 BTR HDA2 SG 59021/2 Brschl.m .br.K .u .Pln.
33.
Kronental, vom Mitteld.-Anhalt
Dietmar Scheinert
Aus 0629/06 Biene vom Pretzschers Hof
D2 S3 LN SW3 HDA2 SG Br.m .Brfl.
34.
Holtvogt, vom Weser-Ems
Maria Lemmermöhle
Aus 0099/08 Diva vom Holtvogt
D1(J)VJP71 S1 BTR VBR HDA1 V HN Schwschl.m .schw.K.u.Pl.
35.
Königswald, aus dem Kurhessen
Beate Dalitz-Härter
Aus 01 52/08 Elfe aus dem Königswald
D3 D1 S1 BTR HDA2 SG HN 61255/1 Br.m .Brfl.
36.
Uhlenburg, von der Weser-Bremen
Willi Poppe
Aus 0447/04 Petra von der Uhlenburg
D1 AZP1 HDA1 V HN 57641/2 Schwschl.m .Pl.
37.
Kronsberg, vom Hannover
Antje Engelbart-Schmidt
Aus 0502/08 Roxi KS Pöttmes
S1(J) D1 BTR VJP80 IKP1 HZP181 SW1 HDB1 V HN 61213/1 Schwschl.m .schw.K.u.Pl.
38.
Kings Crossing, von NADKC-U.S.A.
Jorg Adolf Kaltenegger
Aus 01 02/08 Dusty vom Holtvogt
D1(J) S1 BTR LN HDA1 V 60502/1 Schwschl.m .schw.K.u.Pl.
39.
Engholms, Schleswig-Holstein
Carsten Petersen
Aus 0736/08 Ilka Engholms
D2 AZP2 HDA2 SG Brschl.m .br.K .u .Pln.
40.
Roten Berg, vom Hannover
Matthias Reisener
Aus 0701/03 Bessy vom Roten Berg
D1 S3 AZP1 SW2 IKP1 HD0 V HN 55231/1 Brschl.m .br.K .u .Pln.
41.
Silesia, Artland-Emsland
Marica Schumacher
Aus 0397/08 Cameo Silesia
D1 S1 VBR SW1 HDB1 SG HN 60834/1 Brschl.m .Pln.
42.
Riverwoods, vom NADKC-U.S.A.
Robert Engelking
Aus 0800/08 Lena KS vom Riverwoods
S1(J) D1VJP74 IKP1 VBR LN SW1 HDA2 V HN 61017/1 Br.m .Brfl.
43.
Waidmanns, Südwest
ZG Rainer Brod
Aus 1129/07 Daisy von der Hansaburg
D1 S1 IKP2 HDA2 SG HN Schw.m .Brfl.
44.
Alsheim, von Kurmainz
Heinrich Schwinn
Aus 0296/08 Gina II von Alsheim
D1 D1 S1 SOLoE1 VBR LN BTR HDA2 SG HN 59995/1 Brschl.m .br.K .u .Pln.
45.
Dusendüwelswarf, von der Nordmark
Thies Boie
Aus 0213/02 Wolke Engholms
D2 HZPoE143 VBR-E HDA2 V Brschl.m .br.K.u.Pl.
46.
Siedenfeld, vom Nordmark
Marco Holst
Aus 0631/05 Oxi Pöttmes
BTR D1 SOLoE1 HDA2 V HN 56479/1 Schwschl.m .schw.K.u.Pl.
47.
Schoorwisch, von der Nordmark
Ilka Pedersen
Aus 0900/06 Birka vom Hegeholz
VJP76 D1 HZP193 BTR LN IKP2 HDB1 V HN 59631/1 Brschl.m .Pln.
48.
Bruch, vom Frankfurt
Herbert Magenheimer
Aus 1247/08 Maja von der Fuchskaute
D1 S1 LN HDA1 SG 61021/1 Brschl.m .br.K.u.Pln.
49.
Tanneck, vom Saar
Wolfgang Casper
Aus 0372/08 Zora vom Schloßgraben
D1(J) S1(J) SJ VBR BTR SW1 HDA2 V HN 60759/1 Brschl.m .br.K .u .Pln.
50.
Gräbenbruch, vom Südwest
Andreas Thomschke
Aus 0779/02 Blancke vom Gräbenbruch
D1 S1 HD0 V Brschl.
51.
Herzogbach, vom Niederbayern
Rudolf Fisch
Aus 0794/08 Aika KS von den Osterseen
D1 S1 VBR LN HDA1 V HN 60740/1 Brschl.m .br.K .u .Pln.
52.
Springborn, vom CanAm
Gabriel LaSala
Aus 01 40/07 Cita vom Holtvogt
D1 VJP77 AZP1 HDA2 SG HN 59980/3 Schwschl.m .schw.K.u.Pln.
53.
Reesenhof, vom Schaumburg-Lippe
ZG Petra Sudhop
Aus 0472/06 Martha vom Geestmoor
D1 S1 SW1 BTR HDB1 V HN 60756/1 Brschl.m .br.K .u .Pln.
54.
Westermoor, vom Schleswig-Holstein
Werner Petersen
Aus 0363/03 Eike vom Westermoor
D1 SOLoE1 VBR-E BTR HD0 V HN 55213/2 Brschl.m .br.K .u .Pln.
55.
Entenpfuhler Forst, vom Südwest
Tanja Minninger-Hahn
Aus 1445/08 Diva vom Entenpfuhler Forst
D1 S1 HDA2 V HN 61431/3 Brschl.
56.
Schnepfenstrich, vom Südwest
Achim Kessens
Aus 0053/08 Ondra vom Mausberg
D1 BTR S1 HZP175 LN HDA1 V HN 61203/1 Schwschl.m .schw.K.u.Pl.
57.
Goldberg, vom Südwest
Otto Klingenschmitt
Aus 0737/06 Biene vom Hermanns Hof
D1 S1 HDA2 V 59420/2 Brschl.
58.
Spessartquelle, von der Kurmainz
Andrea Dehmer
Aus 0577/07 Hera vom Kronsberg
D2 BTR SW1 AZP1 HDA1 V 61214/1 Schw.m .Brfl.
59.
Delme Horst, vom Nordwest
Ottmar Kronschnabel
Aus 1365/08 Questa vom Delme Horst
D1 S1 VBR LN HDA2 V HN 61119/1 Schwschl.m .schw.K.u.Pln.
60.
Störtebeker, vom Nordwest
Frank Neemann
Aus 0083/03 Eicka vom Hilkenhof
D1 VJP60 HZP180 HD0 SG 54028/3 S chw schl.
61.
Sauwerder, vom Oderland
ZG Anja Baumann / Christian Fritz
Aus 0704/09 Xenta vom Sauwerder
D1* BTR VJP73 LN S1 HDA1 V HN 61890/1 Brschl.m .Pln.
62.
Vorstland, vom Rheinland
Helmut Noy
Aus 0097/07 Janka KS vom Vorstland
D1 S1 VBR BTR IKP1 HDA2 V HN 60182/1 Brschl.m .Pln.
63.
Scheunenhof, vom Oderland
Peter Ziesak
Aus 0015/05 Cassie vom Scheunenhof
D1 AZP3 HDA2 SG HN Brschl.m .Pln.
64.
Weserland, vom Niedersachsen
Dirk Büsching
Aus 1157/06 Unda vom Nordhof
S2 HZP178 LN BTR HDA2 SG HN 58116/2 Brschl.m .Pl.
65.
Solilo, von CanAm
Mario Polsinelli
Aus 0138/07 Cathy vom Holtvogt
D1 S1 HDA2 V HN 61309/3 Schwschl.m .schw.K.u.Pln.
66.
Beaver Creeks, vom NADKC-U.S.A.
Lloyd Grover III r.
Aus 0762/06 Intensity vom Beaver Creeks
D1 S2 S3 BTR HDA1 V H schwschl.m .schw .K .u .Pln.
67.
Gaistal, vom Bayern
Sylvia Neumaier
Aus 0729/06 Dele vom Donaumoos
D1 LN S1 BTR SW2 IKP1 HDB1 SG HN 59031/1 Brschl.m .Pln.
68.
Möwensee, vom Schleswig-Holstein
Heidi u. Jörn Jensen
Aus 0036/07 Mie von Räubersruh
D1 S2 HDA2 SG 60727/1 Br.m .Brfl.
69.
Ottensteiner Burg, von der Westfalen
Heinz Boyer
Aus 061 3/05 Ostia vom Thüringer Zipfel
D1 S1 LN SW1 HDA2 SG HN 57181/1 Br.m .Brfl.
70.
Norder Fehn, vom Nordwest
Thido Heeren
Aus 0934/05 Edda von der Waterhörn
D1 S1 HDA2 V 57869/1 Brschl.
71.
Königsleite, von der Franken
Ilona Inzelsberger
Aus 0233/07 Beta von der Königsleite
D1 S1 S3 LN VBR BTR IKP1 CAC CACIB BOB SW 1 HDA2 V HN 59098/1 Br.m .Brfl.
72.
Nordhof, vom Niedersachsen
Gerhard Krüger
Aus 0247/07 Vespa vom Nordhof
D2 S1 BTR HDA2 SG HN 59435/1 Brschl.m .Pl.
73.
Osterberg, vom Kurhessen
Dr. Albert Lemmer
Aus 1002/09 Fraya vom Osterberg
D1 S1 HDA2 SG Braun
74.
Osterberg, vom Kurhessen
Dr. Albert Lemmer
Aus 0877/08 Anne vom Osterberg
D1 S1 LN res.CAC HDA2 V HN 61949/1 Schwschl.m .Pln.
75.
Schnepfenstrich, vom Südwest
Achim Kessens
Aus 0424/03 Birka vom Schnepfenstrich
D1 S1 HZP176 HDA1 V HN 55832/2 Brschl.
76.
Riverwoods, vom NADKC-U.S.A.
Robert Engelking .
Aus 1247/04 Spirit vom Riverwoods
D1 S2 HD0 V HN 59440/3 S chw schl.
77.
Benthullener Moor, vom Nordwest
Jürgen Schlüter
Aus 0237/09 Cyra vom Großen Leu
D1 VJP70 S3 HZP180 HDA1 SG Braun
78.
Wacholderheide, von der Kurmainz
Andreas Schmidt
Aus 1186/02 Lonely KS Pöttmes
D1 D1 SOLoE1 VBR-E BTR LN VBR IKP1 SW1 HD0 SG HN 52512/1 Brschl.
79.
Erlental, vom Niederbayern
Wolfgang Konrad
Aus 0862/04 Queen vom Amtmannsloch
D1 S1 BTR HD0 SG HN 59041/3 Schw.m .Brfl.
80.
Silesia, Artland-Emsland
Marica Schumacher
Aus 0229/04 Valleri Silesia
D1 S1 HDB2 SG Brschl.m .br.K.u.Pl.
81.
Kings Crossing, von NADKC-U.S.A.
Jorg Adolf Kaltenegger
Aus 01 39/07 Cheeky vom Holtvogt
D1(J) D1 S1 LN BTR SW 2 SW /1 HDA2 V HN 60504/1 Brschl.m .br.K .u .Pln.
82.
Pleasantview, vom NADKC-U.S.A.
Les Bosma Jr. R
Aus 1040/04 Feowna vom Beaver Creeks
AZP1 HDA2 SG Schwschl.m .Pln.
83.
Geestmoor, vom Diepholz
Dietrich Hollmann
Aus 1136/08 Sophie vom Geestmoor
D1* EJS S1 VBR HDA2 V HN 60724/1 Brschl.m .br.K.u.Pl.
84.
Schloßgraben, vom Thüringen
Bernd Härter
Aus 01 30/07 Yette vom Schloßgraben
SW1 AZP1 SJ HDB2 SG HN 61171/1 Br.m .Brfl.
85.
Schloss Stutensee, vom Südwest
Harald Hildenbrand
Aus 0923/04 Assja vom Schloss Stutensee
D1 S1 HD0 V 56487/1 Brschl.m .Pl.
86.
Wellen, von den Weser-Ems
Heinrich Wellendorf
Aus 1156/02 Orka Rothenuffeln
D1 S1 HD0 SG Brschl.m .br.K .u .Pln.
87.
Mehner Wald, vom Artland-Emsland
Harald Lehde
Aus 1024/04 Flora vom Westermoor
AH D1 HZP161 HD0 SG 56752/1 Braun
88.
Riverwoods, vom Weser-Ems
Robert Engelking .
Aus 041 3/05 Vega II KS vom Riverwoods
D1 S1 VBR LN IKP1 SW1 SW/1 HD0 V HN 57262/1 Braun
89.
Entenpfuhler Forst, vom Weser-Ems
Tanja Minninger-Hahn
Aus 1221/07 Luci vom Borsumer Hof
D1 S1 VBR HDA1 V HN 58887/1 Brschl.
90.
Entenpfuhler Forst, vom Weser-Ems
Tanja Minninger-Hahn
Aus 0567/07 Erra vom Peenestrom
D1 HZP180 HDA2 SG HN 58721/1 Brschl.m .Pln.
91.
Entenpfuhler Forst, vom Weser-Ems
Tanja Minninger-Hahn
Aus 0693/09 Hummel vom Entenpfuhler Forst
D1 S1 HDB1 V HN 61480/1 Brschl.m .br.K.u.Pl.
92.
Nachtweide, von der Havelland
Christoph Höhne
Aus 0428/08 Bessy von der Nachtweide
D1 LN VJP72 S1 SW 3 AH HDA1 SG HN 62535/2 Br.m .Brfl.
93.
Silbergrube, von der Sachsen
Silke Buggel6
Aus 1433/08 Quai vom Mausberg
D1 AZP1 HDA2 SG Br.m .Brfl.
94.
Trocken Bach, vom NADKC-U.S.A.
Frank O'Leary r.
Aus 0940/04 Claudia KS vom Hege-Haus
D1 S1 VBR SW1 HD0 SG HN 55749/1 Brschl.m .br.K .u .Pln.
95.
Trocken Bach, vom NADKC-U.S.A.
Frank O'Leary r.
Aus 0977/05 Atlanta KS vom Hege-Hof
D1 S1 IKP1 VBR HD0 SG HN 56315/1 Brschl.
96.
Nonnenhaus, vom Kurhessen
Herbert Heilmann
Aus 0744/09 Finja von den Haßbergen
D1 LN S1 HDA1 SG HN 62418/1 Schwschl.m .Pl.
97.
Knyphauser Wald, vom Weser-Ems
Christiane Perplies
Aus 0889/07 Amba KS von Horum
D1 VJP81 S1 BTR HZP191 IKP1 VBR HDB1 V HN 59779/1 W eiß m .br.Pl.
98.
Steenhus, ut Nordwest
Gerhard Fischer
Aus 1089/08 Birka vom Norder Fehn
D1 VJP73 S1 VBR BTR HDA1 SG HN Brschl.
99.
Broklands-Au, von der Schleswig-Holstein
Thies Billerbeck
Aus 1014/04 Adria von der Broklands-Au
D2 * SOLoE3 VBR-E HDA2 V HN Braun
100.
Effenring, vom Südwest
Harry Barthel
Aus 9005/09 Blair vom Kadereck
D1 S1 HDB2 SG HN 59419/1 Braun
101.
Hegemal, vom Thüringen
Siegmar Töpfer
Aus 0580/09 Greta Rothenuffeln
BTR D1 S1 HDA2 SG Brschl.m .br.K .u .Pln.
102.
Wiesenthal, von Niederbayern
Oskar Bosl
Aus 0334/07 Akira von der Innschleife
D1 S1 LN HDA2 V HN 60743/2 Brschl.
103.
Neuenbunnen, von Nordwest
Werner Bertke
Aus 061 7/08 Nora von der Madlage
D1 S1 HZP180 HDA2 SG HN 60500/1 Schwschl.m .Pln.
104.
Stögerhof, vom Bayern
Winfried Hirsch
Aus 0378/07 Britta vom Tatemeer
D3 D1* S1 HDB1 SG HN 58990/1 Brschl.
105.
Anjules, Havelland
Anne Katharina Dörr
Aus 0389/04 Anna KS Anjules
D1 S3 S1 SW3 HD0 V HN 58098/1 Br.m .Brfl.
106.
Lutherischen Bergen, v. d. Württemberg
Werner Bierer
Aus 0410/03 Fee von der Wacht im Walde
S1* VJP69 LN HD0 SG HN 55680/2 Brschl.m .br.K.u.Pl.
107.
Hasenkamp, vom Hannover
Adolf Voges
Aus 0309/04 Ida vom Hasenkamp
D1 S1 BTR HDA2 V HN 55650/1 Brschl.m .br.K .u .Pln.
108.
Keltenschanze, von der Niederbayern
Ulrich Bindl
Aus 1095/08 Mira KS vom Theelshof
VBR D1 VJP74 S1 LN HDA1 V HN 60402/1 Brschl.m .Pln.
109.
Mangfalltal, vom Bayern
Josef Heidenthaler
Aus 0653/03 Caty vom Donaueck
D1 S1 IKP1 HD0 SG HN 58540/3 Brschl.m .Pln.
110.
Hesskate, von der Westfalen
Henning Kapp
Aus 0889/08 Ebbi von der Hesskate
D1*VJP74 S1 LN HDA2 V 61394/2 Schw.
111.
Pittental, vom Württemberg
Alois Ungersböck
Aus 9007/08 Imelda vom Pittental
ÖHZB DK 21090 D1 S1 D108 S1 SSP2 HDA2 V HN 60295/1 S chw schl.
112.
Hidden Creek, vom NADKC-U.S.A.
George Desharnais
Aus 0718/07 Cati vom Nemerower Holz
D1 S1 HZP191 HDB1 V 60024/1 Brschl.
113.
Sparta, vom NADKC-U.S.A.
Manny Boutsikakis
Aus 0591/06 Bessi vom Sparta-Gr
D1 D1 S1 NAKP1 HDA2 V 58628/1 Brschl.
114.
Tannenburg, von der Artland-Emsland
Martin Meyer Lührmann
Aus 1349/06 Senta KS von der Tannenburg
AH D1* S1 HZP189 VBR HDB2 SG HN 58470/1 W eiß m .br.K.
115.
Brinkbusch, vom Artland-Emsland
Philipp Overhaus
Aus 0081/06 Anka vom Hegeweg
D1 S1 HDA2 V HN Braun
116.
Kalkrieser Berg, vom Artland-Emsland
Ludwig Groß-Klußmann
Aus 0899/09 Eika vom Kalkrieser Berg
D1 VJP73 S1 HDA2 SG 61775/2 Brschl.m .Pln.
117.
Hansaburg, von der Nordwest
Hubertus Högemann
Aus 0531/03 Daisy von der Waterhörn
D1 S1 IKP2 HD0 SG HN 56113/1 Brschl.
118.
Atteltal, vom Bayern
Karl und Kerstin Stacheter
Aus 0333/07 Aika von der Innschleife
D1 S1 BTR IKP1 VBR HDA2 V HN 60272/1 Br.m .Brfl.
119.
Esterhof, vom Artland-Emsland
ZG Hermann jun. und sen. Esters
Aus 0523/04 Cora KS von der Poggenburg
D1 S1 IKP1 VBR BTR HDA1 SG HN 58530/1 Brschl.m .br.K .u .Pln.
120.
Königswald, aus dem Oderland
Beate Dalitz-Härter
Aus 0330/05 Briska aus dem Königswald
D2 VJP67 HZP185 BTR IKP1 VBR HDA2 V HN 57095/1 Hbrschl.m .Pl.
121.
Hasenwinkel, vom Mecklenbg-Vorpommern
René Sudau
Aus 1151/06 Diva vom Peenestrom
D2 S1 LN HDA2 V HN Br.m .Brfl.
122.
Peenestrom, vom Mecklenbg-Vorpommern
Jörg-Olaf Zilske
Aus 0653/09 Grille vom Peenestrom
D1HZP167 HDA2 SG HN 62440/3 Brschl.m .Pln.
123.
Königsleite, von der Franken
Ilona Inzelsberger
Aus 0573/05 Annabelle KS von der Königsleite
D1 S1 VBR BTR CAC CACIB BOB CACIT DCHVDH HDA2 V HN 58105/1 Brschl.m .Pln.
124.
Erbachlinde, von der Bayern
Sabine Messmer
Aus 1187/07 Annie vom Rutenberg
D1 S1 HDA2 V 60398/1 Br.m .Brfl.
125.
Luhner Forst, vom Weser-Bremen
Uwe Ehlbeck
Aus 01 67/07 Wolke von der Reiterstadt
D1 VJP70 AZP2 HDB1 SG 60204/3 Brschl.m .Pl.
126.
Gut Steinenbrück, vom Rheinland
Richard Voß
Aus 0555/07 Birke KS vom Gut Steinenbrück
D1 S1 VBR BTR LN HDA2 V HN 61033/1 Schwschl.m .Pln.
127.
Silesia, Artland-Emsland
Marica Schumacher
Aus 1112/05 Xenia Silesia
D1 S1 HDA2 V HN Hbrschl.m .br.K .u .Pln.
128.
Theelshof, vom Havelland
Edith Theel
Aus 0864/06 Ida vom Theelshof
D1 S1 VBR LN BICP1 WV-VGP2 IKP1 STP3 HDB1 SG HN 58399/1 Brschl.m .br.K .u .Pln.
129.
Kirchberg, vom Kurmainz
Alfred Kalbfuß
Aus 1196/06 Nicky vom Schnepfenstrich
D1 S1 VBR-E HDA2 SG HN 59014/2 Brschl.m .br.K.u.Pl.
130.
Madlage, von der Nordwest
ZG Wilhelm und Klaus Hemme
Aus 0712/05 Inga KS von der Madlage
D1 S1 IKP1 VBR HDA1 V HN 57945/1 Schwschl.m .Pln.
131.
Björkholmen, Westfalen
Jan Holub
Aus 0214/03 Cora KS vom Wittlager Land
BTR AH D1 S1 SW1 HD0 V HN 54118/1 Braun
132.
Westenholzer Bruch, vom Schaumburg-Lippe
Winand Schoenes
Aus 1012/03 Cara KS vom Westenholzer Bruch
D3 D1 S1 VJP64 IKP1 SW3 STP3 HD0 V HN 55230/1 S chw schl.
133.
Kranichsluch, vom Weser-Ems
Torsten Lenz
Aus 1173/05 Corinna vom Donauland
D1 S1 VBR LN IKP1 BTR HDA2 SG HN 57079/1 Br.m .Brfl.
134.
Buchbergtal, vom Franken
Markus Singer
Aus 0278/05 Conni vom Hohen Schlag
D2 S2 HDA1 SG Braun
135.
Gleistal, vom Thüringen
Nadine Kirbst
Aus 0793/06 Silwa vom Gleistal
D1* S1 SW1 WV-VGP3 IKP1 HDA2 V HN 59437/1 Br.m .Brfl.
136.
Tanneck, vom Saar
Wolfgang Casper
Aus 01 21/07 Birka KS vom Tanneck
D1 S1 SJ LN BICP1 BTR VBR HDB1 SG HN 61254/1 Brschl.m .br.K.u.Pln.
137.
Gerstener Weh, vom Artland-Emsland
Heinrich Wesselmann
Aus 0933/09 Wika von der Tan nenburg
D1 S1 HDB1 SG Hbrschl.m .Pl.
138.
Kings Crossing, von NADKC-U.S.A.
Jorg Adolf Kaltenegger
Aus 0442/07 Atawa von Kings Crossing
D1 S3 HDA2 SG Brschl.m .br.K .u .Pln.
139.
Adlerberg, vom NADKC-U.S.A.
Scott Sorenson
Aus 0641/01 Fila vom Thüringer Zipfel
D1 HZP170 AZP1 HD0 V HN 54747/3 Brschl.m .Pln.
140.
Chesapeake Bucht, von der NADKC-U.S.A.
Dr. Francois Aldrich
Aus 0857/06 Uschka vom Thüringer Zipfel
VJP73 D1 S1 HZP187 NAKP1 HDA2 SG HN 61037/3 Br.m .Brfl.
141.
Lingenauer Holz, vom Bayern
Johannes Kozauer
Aus 0184/07 Aspe vom Stadtwald
D1 S1 HDA2 SG HN Brschl.m .br.K .u .Pln.
142.
Wacht im Walde, von der Kurhessen
Ernst Vollmer
Aus 0780/05 Gesha von der Wacht im Walde
D1 S1 LN HDB1 V HN 56884/1 Brschl.m .br.K.u.Pl.
143.
Hirschenacker, vom Franken
Rainer Seeber
Aus 1002/07 Cora KS vom Hirschenacker
D1 S1 IKP2 BTR VBR HDA1 V HN 60282/1 Brschl.m .br.K.
144.
Elbtalaue, von der Weser-Ems
Bernhard Bulß
Aus 0072/06 Zora von Neuarenberg
VJP59 S1 HD0 V HN Brschl.m .br.K.
145.
Fuchshöhe, von der Mecklenbg-Vorpommern
Silvio Liebers
Aus 1001/08 Aska Contiomagus
D1 VJP77 S1 HZP183 SJ LN BTR VBR HDA1 SG HN 62618/1 Schwschl.m .Pln.
146.
Rietberger Ems, von der Westfalen
Dirk Könighaus
Aus 01 07/08 Gina KS von der Rietberger Ems
D1 S1 BTR SW1 HDA2 SG HN 61221/1 Schwschl.m .Pl.
147.
Salzigen See, vom Mitteld.-Anhalt
Udo Kilian
Aus 1034/07 Jule vom Salzberg
D1 S1 HDA2 V HN Braun
148.
Lamaris, von Havelland
Matthias Lauk
Aus 1399/08 Danna Anjules
D1 D1 AZP1 HDA1 SG HN Schw.m .Brfl.
149.
Schnepfenstrich, vom Weser-Ems
Achim Kessens
Aus 1446/08 Dora vom Entenpfuhler Forst
D1 S1 HDA2 V HN Br.m .Brfl.
150.
Kings Crossing, von NADKC-U.S.A.
Jorg Adolf Kaltenegger
Aus 0502/08 Roxi KS Pöttmes
S1(J) D1 BTR VJP80 IKP1 HZP181 SW1 HDB1 V HN 61213/1 Schwschl.m .schw.K.u.Pl.
151.
Schwiechenberg, vom Mitteld.-Anhalt
Eberhard Hellmuth
Aus 0406/04 Dora vom Amazonas
D1 S3 SW2 HD0 V HN Brschl.m .br.K.
152.
Rietberger Ems, von der Westfalen
Dirk Könighaus
Aus 1123/04 Cresta von der Rietberger Ems
D1 S1 BTR SW1 HD0 V HN 55234/3 Brschl.
153.
Theelshof, vom Havelland
Edith Theel
Aus 0865/06 Indira KS vom Theelshof
VJP74 AH D1 S1 BTR SJ BICP1 CACIT IKP1 VBR HDA2 SG HN 59308/1 Brschl.m .br.K .u .Pln.
154.
Engelsheim, vom Württemberg
Eugen Belima
Aus 1140/08 Cessy vom Osterberg
D1 S1 HDA2 V HN 61223/1 Braun
155.
Mehner Wald, vom Artland-Emsland
Harald Lehde
Aus 0368/09 Donna vom Mehner Wald
D1 S1 HDA2 SG Brschl.m .Pln.
156.
Point, On NADKC-U.S.A.
David A. Trahan
Aus 1090/07 De'ja On Point
D1 S1 HDA2 V HN Brschl.m .Pln.
157.
Schnepfenstrich, vom Weser-Ems
Achim Kessens
Aus 0053/08 Ondra vom Mausberg
D1 BTR S1 HZP175 LN HDA1 V HN 61203/1 Schwschl.m .schw.K.u.Pl.
158.
Nonnenhaus, vom Mainfranken
Herbert Heilmann
Aus 1435/08 Quecke vom Mausberg
D1 S1 LN BTR VBR HDA2 V HN 61204/1 Brschl.m .Pln.
159.
Retiro, del NADKC-U.S.A.
Jose Chacon
Aus 0437/08 Karin vom Riverwoods
D1 S1(J) VJP70 HDB2 SG S chw schl.
160.
Massenbach, vom Bayern
Lothar Wörz
Aus 0348/07 Gloria vom Massenbach
D1 S1 LN VBR BTR CAC CACIB ES BOB DCHVDH HDA1 V HN 59024/1 Brschl.m .br.K.u.Pl.
161.
Borsumer Hof, vom Weser-Ems
Josef Schulte-Wülwer
Aus 0034/08 Cleopatra vom Ährenfeld
D1(J) VJP70 S2 HDB1 V Hbrschl.m .Pl.
162.
Neuarenberg, von Weser-Ems
Willi Werner Immken
Aus 0438/08 Karina vom Riverwoods
D1 S1 LN SW1 HDA1 V 62600/1 S chw schl.
163.
Tatemeer, vom Weser-Ems
Elke Bruns
Aus 0738/09 Cilli vom Tatemeer
S1* D1 VJP71 SJ SW1 HDA2 V 62308/1 Br.m .Brfl.
164.
Entenpfuhler Forst, vom Südwest
Tanja Minninger-Hahn
Aus 1068/06 Carin vom Gut Eckhorst
D1* S1 VBR HDB1 V HN 57870/1 Braun
165.
Nemerower Holz, vom Oderland
Bernd Krüger
Aus 0314/08 Diana vom Nemerower Holz
D1 S1 BTR HDA2 V HN Brschl.m .br.K .u .Pln.
166.
Riverwoods, vom NADKC-U.S.A.
Robert Engelking
Aus 0806/05 Xindie von Neuarenberg
D1 AZP3 AZP1 NAKP1 HDA1 SG 61894/2 Brschl.m .br.K.u.Pln.
167.
Riverwoods, vom NADKC-U.S.A.
Robert Engelking
Aus 0411/05 Uta vom Riverwoods
D1 AZP1 NAKP1 HD0 V Braun
168.
Riverwoods, vom NADKC-U.S.A.
Robert Engelking
Aus 041 4/05 Villa vom Riverwoods
D1 VBR S1 ]KP2 SW1 HD0 V HN 57238/1 Brschl.
169.
Wolfsbach, vom Sachsen-Anhalt
Dirk Nieber
Aus 0900/05 Cati vom Hachelgrund
D1 S3 HDB1 V HN Brschl.
170.
Radbodsberg, vom Nordwest
Reiner Dirksen
Aus 0388/08 Zilla vom Tammlandhof
S1 HDA2 SG 62557/2 Schwschl.m .schw.K.u.Pln.
171.
Pirolatal, vom Nordwest
Andreas Stolle
Aus 0060/07 Lou von der Madlage
D1(J) S1(J) IKP1 AH SW 1 HDA2 V HN 58784/1 Schwschl.m .schw.K.u.Pln.
172.
Neuarenberg, von Weser-Ems
Willi Werner Immken
Aus 9002/11 Elsa V.T Peelhof
NHSB 2678239 D1 S1 HDA2 SG 61950/1 Braun
173.
Riverwoods, vom NADKC-U.S.A.
Robert Engelking
Aus 0314/06 Angee vom Riverwoods
D1(J) AZP1 HDA2 SG 60065/1 Brschl.m .br.K.u.Pl.
174.
Deutsch-Kurzhaar
die noch im vorigen Zuchtjahr gewölft sind und
erst nach Druck des Zuchtbuches gemeldet wurden.
Zuchtbuchnummern geordnet
1.
Keljer, vom NADKC-U.S.A.
Steven Kosmicki
Aus 1237/09 Halie vom Keljer
D1 S1 HDA1 SG Brschl.
2.
Ausländische Deutsch-Kurzhaar in 2011
In das Zuchtbuch Deutsch-Kurzhaar übernommen
Nach Zuchtbuchnummern geordnet
Zista, von der Österreich
Franz Spitaler
Aus 3020/07 Arissa von der Zista
ÖHZB DK 19831 D1 S1 VGP2 HDA V HN u nbekannt
3.
Peelhof, V.T Niederlande
J.A. Nooyen
Aus 3001/10 Lis V.T Peelhof
NHSB 2310636
4.
Seehof, Grossbritannien
Bambos Charalambous
Aus 9010/07 Argo KS Seehof
AF01097301 D1 D1 S1 IKP1 BTR VBR CACITres HD0 V HN 56484/1 S chw schl.m .schw .K.
5.
Wanstrup´s, Dänemark
Anders Wanstrup
Aus 3010/10 Tanni Nordboen
D K04883/2005 u nbekannt
6.
Gomard´s, unbekannt
Ib Sorensen
Aus 3018/10 Chalot Gomard´s
D K13938/2005 u nbekannt
7.
Wachteltal, Rumänien
Mihai Burcescu
Aus 9009/07 Ania KS vom Wachtelfeld
COR.A 1856-06/119 VBR D1 S1 IKP1 HDA1 V HN 58452/1 Brschl.
8.
Hoog-Twisseveld, v.´t Niederlande
Hartman-de Regter
Aus 3031/10 Didi v.´t Hoog-Twisseveld
NHSB 2696869 HDA Brschl.m .Pln.
9.
Göttlesbrunnerhof, von Österreich
Franz Glock
Aus 3045/10 Miss KS von Göttlesbrunnerhof
ÖHZB DK 19511 D1 S1 VGP1 SSP1 STP1 VBR BTR HD0 V u nbekannt
10.
Wololsheim, de Frankreich
Gerard Ostermann
Aus 0908/01 Sina vom Bruch
AZP1 HDA2 V Brschl.m .Pln.
11.
Zenos, v. Österreich
Karl Gaschinger
Aus 3051/10 Pia v. Zenos
ÖHZB DK20968 D1 S1 VG P1 SW 2 VBR BTR HDA V HN Brschl.
12.
Zista, von der Österreich
Franz Spitaler
Aus 3022/07 Wega von der Zista
ÖHZB DK 19099 D108 S1 VGP1,1,1,3 IKP1 VBR HD0 V HN u nbekannt
13.
Wachteltal, Rumänien
Mihai Burcescu
Aus 9009/07 Ania KS vom Wachtelfeld
COR.A 1856-06/119 VBR D1 S1 IKP1 HDA1 V HN 58452/1 Brschl.

Anhang 1:
Nicht nach den Regularien des DK-Verbandes gezüchtete
Deutsch-Kurzhaar in 2011
Zuchtbuchnummern geordnet
1.
Schneidemühle, von der Mecklenbg-Vorpommern
Burkhard Voigt
Aus 1188/06 Afra vom Schützenwald
D3 S0 HDB2 SG Brschl.m .Pln.

Seppo Koivula
Kanakoiratieteen tohtori
Viestit: 1040
Liittynyt: 13.12.2005 13:12

Lyhenteet Bedeutung der Abkürzungen und Zeichen

Viesti Kirjoittaja Seppo Koivula » 29.2.2012 17:21

Bedeutung der Abkürzungen und Zeichen
* = Andreasstern
0 = ungenügend
1 = mangelhaft
2 = genügend
3 = gut
4 = sehr gut
4h = hervorragend
1P = 1.Preis
2P = 2. Preis
3P = 3. Preis
0P = ohne Preis
Abz. = Abzeichen
AH = Armbruster-Haltabzeichen
AZP = Alterszuchtprüfung 1)
AZPoE = AZP ohne Ente 1)
BICP = Herbstjagdprüfung mit Wilderlegung 1)
Br. = braun
Brd. = Brand
Brfl. = Brustfleck
Brschl. = Braunschimmel
Brst. = Bruststrich
BTR = Bringtreueprüfung bestanden
BS = Bundessieger
BJS = Bundesjugendsieger
CACIB = Anwartschaft für intern. Schönheitschampionat
CACIT = Anwartschaft für intern. Arbeitschampionat
C = Canini/Eckzahn 5)
D = Derby 1)
D = Auge dunkel
Dbrschl = Dunkelbraunschimmel
DCHK = Deutscher Champion Klub
DCHVDH = Deutscher Champion VDH
DJCHVDH = Deutscher Jugend Champion VDH
DGSTB = Deutsches Gebrauchshund-Stammbuch 4)
ES = Europasieger
EJS = Europajugendsieger
FT = Field Trial 2)
FS = Fährtenschuh Schweißprüfung 1)
FR = fraglich
G = gut (Formwert)
GN = genügend (Formwert)
Gesp. = Gespaltener
GM = gemeldet
GP = geprüft
H = Hündin 7)
H = Auge hell
HBrschl. = Hellbraunschimmel
HD = Hüftgelenkdysplasie
HD 0 = HD-frei (alte Bezeichnung, jetzt A1 - B2)
HD 1 = leichte HD (alte Bezeichnung)
12
HD 2 = mittlere HD (alte Bezeichnung)
HD 3 = schwere HD (alte Bezeichnung)
HD A1 und A2 = frei von HD, zur Zucht zugelassen
HD B1 und B2 = frei von HD, zur Zucht zugelassen
HD C1 und C2 = leichte HD, zuchtuntauglich
HD D1 und D2 = mittlere HD, zuchtuntauglich
HD E1 und E2 = schwere HD, zuchtuntauglich
Hgrd. = hochgradig
HK = Härtenachweis Kurzhaar
HN = Härtenachweis JGHV
Hschwschl. = Hellschwarzschimmel
HZP = Verbands-Herbstzuchtprüfung 3)
HZPoE = HZP ohne Ente 3)
I = lncisivi/Schneidezahn 5)
IACHAMP = Internationaler Arbeitschampion
IKP = Internationale Kurzhaar-Prüfung 1)
ISCHCHAMP = Internationaler Schönheitschampion
(J) = jugendgeprüft (im Wurfjahr geprüft)
JGHV = Jagdgebrauchshundverband
K = Kopf
KLEEM = Dr. Kleemann Zuchtauslese-Prüfung
KN = Kennziffer der Klubs
KS = Kurzhaar-Sieger
L = leicht
LN = Lautjager-Nachweis (JGHV)
m. = mit
M = Molar/hinterer Backenzahn 5)
M = Auge mittel
MS = Härtenachweis (alt)
NAKP = Nordamerikanische Kurzhaar-Prüfung 1)
O = oben 5)
OL = oben links 5)
OR = oben rechts 5)
P = Prämolar/vorderer Backenzahn 5)
Pl. = Platte
Pln. = Platten
PN = Prüfungsnummer 8)
QUAL = qualifiziert für den angegebenen Preis
R = Rüde 7)
S = Solms 1)
SCHH = Schutzhundprüfung
Schw. = schwarz
Schwschl. = Schwarzschimmel
SG = sehr gut (Formwert)
SI = Sichtlaut
SJ = Saujager-Nachweis
SOLoE = Solms ohne Ente 1)
SP = spurlaut
St. = stark
ST = stumm
ST (...A) = Verbands-Stöberprüfung 3)
STP = Steinlitz-Pokal 1)
13
SW = Verbandsschweißprüfung 20 Std. bestanden 1)
SW/ = Verbandsschweißprüfung 40 Std. bestanden 1)
TAET. = tätowiert 6)
TAETLKS = tätowiert links
TOTVERB. = Totverbeller
TOTVERW. = Totverweiser
U = ungenügend (Formwert)
U = unten 5)
UL = unten links 5)
UR = unten rechts 5)
V = vorzüglich (Formwert)
VBR = Verlorenbringerprüfung bestanden
VBR-E = Verlorenbringerprüfung Ente bestanden
VDH = Verband für das Deutsche Hundewesen
VDH-Schau = VDH-Schau
VGP = Verbands-Gebrauchs-Prüfung 1)
VJP = Verbands-Jugend-Prüfung 3)
VPS = Verbandsprüfung nach dem Schuß 1)
VStP = Verbands-Stöberprüfung 3)
W = weiß
WA = waidlaut
WE = Wurf, Würfe
WJS = Weltjugendsieger
WP = Welpe, Welpen
WS = Weltsieger
WV-VGP = Weltverbands-Vollgebrauchsprüfung 1)
ZG = Züchtergemeinschaft
ZB = Zuchtbuch Kurzhaar
ZB-Nr. = Zuchtbuch-(Kurzhaar-) Nummer
Z-Schau = Zuchtschau und Formwert-Einzelbewertung
1) in Verbindung mit einem Preis
2) in Verbindung mit einer Zensur
3) in Verbindung mit der Punktzahl
4) in Verbindung mit der DGSTB-Nummer
5) in Verbindung mit der Zahnstellung
6) in Verbindung mit der Tätowiernummer
7) in Verbindung mit dem Namen des Hundes
8) Die Prüfungsnummer setzt sich wie folgt zusammen: 1. und 2. Stelle ist Kennziffer des
veranstaltenden Klubs, 3. und 4. Stelle ist Anzahl der bis dahin im lfd. Jahr
stattgefundenen Prüfungen und Zuchtschauen des betreffenden Klubs.
Die Bedeutung der Preise, Zensuren und Punkte ist in den betreffenden Prüfungsordnungen
beschrieben.
Gelegentlich im Text verwendete Abkürzungen, deren Bedeutung eindeutig erkennbar ist, sind
hier nicht aufgeführt.
Bei Zuchtbuchnummern 3XXX/XX handelt es sich um ausländische Deutsch-Kurzhaar, die als
Vorfahren in den Ahnentafeln aufgeführt sind.
Bei Zuchtbuchnummern 6XXX/XX handelt es sich um Deutsch-Kurzhaar die nicht nach den
Regularien des DK-Verbandes gezüchtet wurden.
Bei Zuchtbuchnummern 8XXX/XX handelt es sich um Deutsch-Kurzhaar die noch im vorigen
Zuchtjahr gewölft sind und erst nach Druck des Zuchtbuches gemeldet wurden.
Bei Zuchtbuchnummern 9XXX/XX handelt es sich um ausländische Deutsch-Kurzhaar, die in
das deutsche Zuchtbuch übernommen wurden.
14
KlubNr. Klub KlubNr. Klub
Sortierung nach KlubNr. Sortierung alphabetisch
00 unbekannt 22 Artland-Emsland
01 Franken 17 Baden-Süd
02 Berlin 03 Bayern
03 Bayern 02 Berlin
04 Rheinland 16 Braunschweig
05 Südwest 38 CanAm
06 Hannover 40 Diepholz
07 Württemberg 50 DK-Verband
08 Niedersachsen 01 Franken
09 Westfalen 12 Frankfurt
10 Nordmark 23 Hamburg
11 Nordwest 06 Hannover
12 Frankfurt 30 Havelland
13 Schaumburg-Lippe 15 Hohenlohe
14 Kurhessen 98 JGHV
15 Hohenlohe 14 Kurhessen
16 Braunschweig 25 Kurmainz
17 Baden-Süd 18 Mainfranken
18 Mainfranken 34 Mecklenbg-Vorpommern
19 Saar 37 Mitteld.-Anhalt
20 Niederbayern 27 Mosel-Rhein
21 Schleswig-Holstein 36 NADKC-U.S.A.
22 Artland-Emsland 20 Niederbayern
23 Hamburg 08 Niedersachsen
24 Weser-Bremen 10 Nordmark
25 Kurmainz 11 Nordwest
26 Oberfranken 26 Oberfranken
27 Mosel-Rhein 31 Oderland
28 Rhein-West 04 Rheinland
30 Havelland 28 Rhein-West
31 Oderland 19 Saar
32 Sachsen 32 Sachsen
33 Sachsen-Anhalt 33 Sachsen-Anhalt
34 Mecklenbg-Vorpommern 13 Schaumburg-Lippe
35 Thüringen 21 Schleswig-Holstein
36 NADKC-U.S.A. 05 Südwest
37 Mitteld.-Anhalt 35 Thüringen
38 CanAm 00 unbekannt
39 Weser-Ems 97 VDH
40 Diepholz 99 Vlaamse Vereniging
50 DK-Verband 24 Weser-Bremen
97 VDH 39 Weser-Ems
98 JGHV 09 Westfalen
99 Vlaamse Vereniging 07 Württemberg

Seppo Koivula
Kanakoiratieteen tohtori
Viestit: 1040
Liittynyt: 13.12.2005 13:12

Weltverband Deutsch-Kurzhaar

Viesti Kirjoittaja Seppo Koivula » 4.3.2012 10:45

Weltverband
Deutsch-Kurzhaar
home
http://www.deutsch-kurzhaar.de/

Reglemente FCI

Satzung Weltverband Deutsch-Kurzhaar

Statutes of the World Union Deutsch-Kurzhaar

Minutes:
16.10.2009 in Viöl

Präsident:
Prof. Herbert Lemmer, Hofstraße 2 / OT Nienhof, 29364 Langlingen / Celle
Telefon 05082-507, Fax 05082-1451, eMail prof.lemmer@kurzhaar.org.

Vizepräsidenten:
Rene Gerlet, Rue de Graye F - 14480 Ste Croix sur Mer, France, Tél.03-84-75-91-38
handy : 06-74-52-53-31 eMail gerlet@wanadoo.fr

Mf. Ing. Dieter Kowarovsky, A-2294 Schlosshof, Prinz Eugen-Straße 10, Österreich
Tel. und Fax 0043 2285 6267, Mobil 0043 676 5500900, eMail kowarovsky@aon.at

Repräsentanten:
Argentinien:
Senor Presidente del Kurzhaar Club de Ia Rep. Argentina,
Marcos Giannone, Cullen N 5091-Po40 - Dto "C", c.p. 1431 - Ciudad Antonoma de Bs.As.-RepA,
Tel 04521-5399, eMail marcosgiannone@hotmail.com

Australien:
Präsid.des GSP-Club Australien
Mr.Mal Park, 700 Bowden Spur Rd, Strathewen, Tel 3099-97148266,
durch Herrn Michael Starow, PO Box 99, Narre Warren Nordt, Vic 3804

Belgien:
Pres. du Club Beige du Braque Allemand:
Martin Martens, Taunusweg 49b, B-3740 Bilzen

Bulgarien:
NATIONAL KURZHAAR CLUB - BULGARIA
PLOVDIV 4000, BULGARIA, IVAN ANDONOV str. 22 , 3rd floor.
PRESIDENT mr. PETER RADOSLAVOV RADEV, PLOVDIV
eMail radev_law@abv.bg

CanAm
Vereinigter CanAm Deutsch Kurzhaar Klub
Daniel Arndt, 765 Cardinal Drive, Owatonna, MN
55060 USA, Tel. 507-451-4382, eMail diarndt1@hotmail.com

Deutschland:
Präsident des Deutsch-Kurzhaar-Verbandes:
Prof. Herbert Lemmer, Hofstraße 2 / OT Nienhof, 29364 Langlingen / Celle
Telefon 05082-507, Fax 05082-1451, eMail prof.lemmer@kurzhaar.org.

Finnland:
Saksanseisojakerho ry Vorstehhundklub Finnland,
Chairman
Mr. Kimmo Vesanto tel.mob +358- (0)44 786 5521
Secretary
Mr. Timo Hakkarainen, Pikkukatu 2, 40600 Jyväskylä, Finland
tel.mob +358- (0)40 766 2633

Frankreich:
Präsident des Franz. Kurzhaar-Klubs:
M. Jean-François Maillet, 8 rue Bernard Petel, 27400 Surville
Tel. 02 32 50 56 73

Griechenland:
Omilos Germanikou Kontotrixou Deikti Ellados.
Platonos 37, TK 56224, Evosmos - Thessaloniki,
Telefon + Fax 0030-2310 773430 eMail: kurzhaar@otenet.gr

Italien:
Präs. des Kurzhaar-Clubs d’Italia (KCI):
Geom. G, Carlo Passini - Via Fioresi, 9 - 40133 Bologna, Italien
Telefon 051 - 566429

Korea:
Pres. des German Shorthaired Pointer Club,
H. Y. So, 715-2 Gojandong, Namdong-ku, Inchon, Korea,
Tel 0082 32 812 2445, Fax 0082 32 812 2449

Kroatien:
mr.sc. Velimir Sruk, dr. vet. med.
Graèec, A.Cesarca 1
10 370 Dugo Selo Croatia
Tel. ++ 385 1 2757 833
Fax ++ 385 1 2753 080
mobil 00385-989657043
eMail velimirsruk@yahoo.com

Neuseeland:
Auckland and regions german Shorthaired Pointer Club Inc, Mrs. Gail Blankley, PO Box 21-351,
Henderson, Auckland, New Zeeland, Tel / Fax 09 832 3734, eMail johngailblankley@xtra.co.nz

Niederlande:
Präs. des Niederl. Kurzhaar-Klubs
(R.S.) Roland de Jong, Tipweg 12, 9442 PH, Elp, Nederland
Tel. 06-15439521, eMail: voorzitter@nvdsk.nl oder rs.de.jong@xs4all.nl.

Nordamerika:
Robert Engelking, 238 Saunders Rd., Riverwoods, IL 60015 USA
Tel.: 001-8478333281, Fax: 001-8479459628
eMail: president@nadkc.org

Österreich:
Präs. des Österr. Kurzhaar-Klubs
Mf. Ing. Dieter Kowarovsky, A-2294 Schlosshof, Prinz Eugen-Straße 10, Österreich
Tel. und Fax 0043 2285 6267, Mobil 0043 676 5500900, eMail kowarovsky@aon.at

Polen:
Andrzej Brabletz
60-967 Poznań ul.Św.Marcin 27
Tel. +48 -61 852-27-84, Fax +48 61 855-74-14

Portugal:
Pres. del Club Portugues
Braco Alemao, Luis Amaral, Apart. 73, P – 2561 Torres Vedras Codex
CPDK Präs. Vitor Silva, Mobil 00351-966039599, eMail canildamaralha@gmail.com

Rumänien:
Rumänischer Kurzhaar-Klub
Präs. Cirillo Pietro Antonio, Sat Teius, Oras Scorni Cesti 235613 jud. Olt Romania
Tel 40726225012, Fax 40249469610, eMail kurzhaarklubromania@yahoo.com

Clubul National Caini de Aret
Vorsitzender: Cms. Sef (R) BOCANESCU Mihai Emil, Str. Pestisori Nr. 7, 105400 Breaza
Jud. Prahova, Tel/Fax: +40-244-347196
eMail: bocanescumihai@yahoo.com und jianu.sergiu@yahoo.com.

Rußland:
National Deutsch-Kurzhaar Club of Russia.
Official Adress: 51, Magnitogorskaya str.,St. Petersburg, Russia.
Adress for correspondence: 227-3-5, Ob.Oborony ave., 192012, St.Petersburg, Russia
Tel: +7 812 9656416, +7 812 9623306
Fax. +7 812 7133711
eMail: baygushev@bk.ru
President: mr. Baygushev Vasily
Vice-President: mr. Borisenko Anton

St.Petersburs Kurzhaar Club
Official Adress: 61/3,Bol'shoy Prospekt P.S., St. Petersburg, Russia
Web-site: www.kurzhaar.ru
Tel: +7 812 7455806, +7 812 9623306
President: mr. Senenov Sergey
Vice-President: mr. Borisenko Anton

Schweden:
Schwedischer Vorstehhundklub
Präsident Peter Aström, 5. Prästholm 848, SE 95591 Råneå, Schweden
Tel. +46 (0) 924 33 00 1, mobil +46 (0) 70 33 98 776
eMail peter700304@hotmail.com

Schweiz:
Schweizer Vorstehhund-Club
Martin Peter, Wängimattweg 14, CH-8142 Uition
Telefon +41 44 401 39 85

Serbien:
Kurzhaar-Klub Serbien,
Goran Markovic, Ul. Kralja Petra I br. 10., YU – 14210 Ub,
Telefon 014-41-804 z.r. 43910-678-10719

Slowakei:
Vorsitzender des Slowakisches Kurzhaarklubs
Dipl Ing. Jozef Jursa
Valašská 11, 811 04 Bratislava,
Tel.. 00420-903-708530
eMail: bratislava@insemas.sk

Slowenien:
Präs. des Slowenischen Kurzhaar-Klubs
Saša Volarič, Sergeja Mašera 8a, 5222 Kobarid
Slovenia, Tel.: +386 51 346 088
eMail sasa.volaric@siol.net.

Spanien:
Pres. del Club Espanol Braco Aleman
Antonio M. Fernandez, Avenida Palma de Mallorca 45,
Ed. N-340, Local 2, E – 29620 Torremolinos - SPAIN
Tel +34 619 0717 65, Fax +34 952 3720 18,
eMail amf@amagin.e.telefonica.net

Südafrika:
Präs. Dr. P.J. Viljoen (Slang), P.O.Box 173,
Montana Park 0129, Tel.+Fax +27 125480841

Tschechien:
Tschech. Kurzhaar-Verband
1. Vors. Josef Novak, Krickova Str. 1368, 280 02 Kolín V.
Tel.: +420 607 814 014, eMail: josefnovak.kolin@seznam.cz.

Kurzhaar-Klub der Tschech. Republik,
1. Vors. Ing. Václav Vlasák, Jizerní Vtelno 6, CZ – 29431 Krnsko
Tel +420-777-000-306

Klub krátkosrstý ohař se sídkem v Brně
Präsident Vladimír Kulhánek, 592 11 Vepřová 100
Tel *420 777 281 252, eMail kulhankovo.hajemsti@seznam.cz.

Türkei:
Deutsch-Kurzhaar Üreticileri ve Yetis tricileri Dernegi
Burak Kabakci, Maltepe mah. Kayabey cad. no: 141 Balkesir/Türkiye
Tel. 00905323300219, eMail burakkabakci@gmail.com

Ungarn:
Präs. des Ungar. Kurzhaar-Klubs
Janos Eppel, Radnóti u. 13, H – 7143 Öcsény,
Tel 0036 74 49 66 08, Fax 0036 74 31 61 79

Zypern:
Präsident George Georgiou, 4 Rodou, st. Domrtios, 2363 Nikosia, Cyprus
Tel 00357 99631061, Fax 00357 22771 957
mobil 00357 99631 061, eMail frigogel@hotmail.com

Vastaa Viestiin